Opolskie: pracownia PET nie ruszy, bo brakuje pieniędzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2016 10:01

1 kwietnia miała ruszyć w Opolskim Centrum Onkologii pracownia pozytonowej emisyjnej tomografii (PET). To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki w onkologii. Nic jednak z tego nie będzie, bo na badania nie ma pieniędzy.

FOT. Liz West:Flickr (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Diagnostyka za pomocą PET jest stosowana w onkologii i hematologii. Jest zdecydowanie dokładniejsza od tradycyjnej tomografii komputerowej, a nawet rezonansu magnetycznego. Dzięki niej można wychwycić bardzo drobne zmiany.

Taką pracownię PET, na terenie opolskiego szpitala onkologicznego buduje zewnętrzna firma, która wygrała przetarg. Ona też na własny koszt postawi tam nowoczesną aparaturę PET. Opolskie Centrum Onkologii miało natomiast kupować badania dla swoich pacjentów.

Na razie jednak nic z tego nie będzie. NFZ odwołał zapowiadane wcześniej konkursy, między innymi na drogą diagnostykę, i nie wiadomo, kiedy się odbędą. Wszystko zależy od decyzji centrali Funduszu. Szpital nie będzie więc w stanie kupić takich badań w komercyjnej pracowni.

Niestety, pacjenci też raczej nie skorzystają z badań prywatnie, bo są one bardzo drogie, kosztują ok. 3,3 tys. zł. Tak więc nowo powstała pracownia będzie stała pusta, przynajmniej przez pół roku.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum