Opolskie ma trzy nowoczesne karetki bariatryczne za 6 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2020 15:50

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego otrzymało w czwartek (4 czerwca) trzy nowoczesne karetki pogotowia o wartości 6 mln złotych. Nowe karetki są wyposażone w specjalistyczny sprzęt umożliwiający transport pacjentów z dużą nadwagą.

Opolskie ma trzy nowoczesne karetki bariatryczne za 6 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje opolski urząd marszałkowski, wszystkie trzy ambulanse to tzw. karetki bariatryczne, czyli przystosowane do transportu osób z dużą nadwagą. Sam pojazd jest szerszy i dłuższy od standardowego. Inne jest również wyposażenie, zwłaszcza nosze, które wyposażone są w specjalny silniczek, mają udźwig ponad 300 kilogramów. Sześć milionów złotych na ich zakup wyłożył samorząd województwa z własnego budżetu oraz w ramach unijnego projektu "Opolskie przeciw COVID-19".

- Otrzymaliśmy pieniądze nie tylko na zakup wyposażenia tych karetek, ale i samych pojazdów. Wartość to 6 milionów złotych. Dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej profesjonalni. Te trzy nowe pojazdy są najnowocześniejsze z dostępnych na naszym rynku - powiedział Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Przekazane w czwartek pojazdy to w pełni wyposażone zespoły medyczne, z przedziałem medycznym połączonym z kabiną kierowcy, standardowym wyposażeniem medycznym w instalację tlenową, defibrylator, respirator, ssak, pompy infuzyjne oraz zestaw do przewozu pacjentów typu bariatrycznego, obejmujący system mocowania noszy transportowych ze wspomaganiem elektrycznym, specjalnym profilowanym materacem i sterowaniem elektrycznym zwiększającym bezpieczeństwo transportowanego pacjenta jak i zmniejszającym obciążenie fizyczne personelu medycznego.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek powiedział, że dzięki zakupowi tych karetek opolskie jest jednym z nielicznych województw, które ma tyle karetek bariatrycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum