Opolskie: jest rządowa dotacja na zakup czterech nowych karetek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 19:43

Cztery nowe karetki pogotowia pojawią się do końca roku w województwie opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W piątek podpisano umowy o przekazaniu na ten cel 1,6 mln zł rządowej dotacji.

Opolskie: jest rządowa dotacja na zakup czterech nowych karetek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Cieszyński w piątek odwiedził cztery miejscowości województwa opolskiego, gdzie podpisał umowy o dofinansowaniu zakupu czterech nowych ambulansów. Każdy z beneficjentów otrzymał po 400 tys. zł dotacji, co w ocenie wiceministra powinno wystarczyć na zakup samochodu, jego zabudowę i częściowe wyposażenie.

- To pierwsza inicjatywa od wielu lat, by ze środków centralnych dokonać wymiany pojazdów wykorzystywanych w transporcie chorych. W skali roku w całej Polsce mamy 3,2 mln wyjazdów karetek, co oznacza, że statystyczna karetka wyjeżdża sześć razy dziennie do pacjenta. Pojazdy te przejeżdżają zatem olbrzymią liczbę kilometrów. Dlatego rząd przeznaczył 80 mln zł na zakup nowych ambulansów, które zastąpią te najbardziej wysłużone. Cztery z nich będą kupione przez dysponentów w województwie opolskim - wyjaśniał wiceminister Cieszyński.

Poinformował też, że w piątek podpisano także umowę o wsparciu przez Ministerstwo Zdrowia szpitala MSWiA w Głuchołazach kwotą 2 mln zł.

Cieszyński wziął także udział w spotkaniu dotyczącym wprowadzenia e-usług do służby zdrowia. Jak powiedział, program e-recept został dobrze przyjęty przez lekarzy, którzy na początku roku wystawiali około 2 tys. e-recept dziennie. Obecnie ta liczba zwiększyła się stukrotnie. Według Cieszyńskiego, kolejnymi etapami wprowadzanych usług będą e-skierowania i wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, co pozwoli na podniesienie standardu obsługi pacjentów w Polsce.

Marek Szczepanik - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze