Opole. Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma 1 mln zł na doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe22 czerwca 2021 11:48

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu znalazł się wśród 21 placówek medycznych w kraju, które otrzymały pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na zakup sprzętu i aparatury medycznej.

Drzewo życia przed USK, upamiętniające osoby, które stały się dawcami narządów, zasadzone w 2010 roku przez pacjentów po przeszczepie nerki z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Fot. USK w Opolu
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał 1 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej
  • Pieniądze przeznaczy na doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii
  • Sprzęt zakupiony dzięki ministerialnemu finansowaniu pozwoli na lepszą diagnostykę w czasie przygotowań do donacji

Opolski szpital jednocześnie znalazł się wśród 9 placówek w kraju, którym przyznano drugie co do wysokości finansowanie. Doposażony zostanie oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Pieniądze są formą docenienia zaangażowania tych szpitali w transplantologię.

Nowoczesne urządzenia potrzebne dla donacji

- Aparat EEG, urządzenia do monitorowania czynności układu nerwowego przy diagnostyce, zestawy do ogrzewania i schładzania pacjentów, ECMO do pozaustrojowego utlenowania krwi - to niektóre z urządzeń, które kupimy dzięki przyznanej puli ministerialnej - wymienia cytowany w komunikacie prasowym lek. med. Maciej Gawor, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Wyznaczeni lekarze ze szpitala włączają się w narodowy program transplantacji i współpracują z ogólnopolskim centrum ds. transplantacji „Poltransplant”, które zajmuje się koordynacją pobrań i prowadzi listy biorców. Rolą lekarzy jest przeprowadzenie rozmowy z bliskimi potencjalnych dawców i w następnej kolejności przygotowanie do pobrania narządów.

Transplantacje ograniczone czasem

Ordynator oddziału przyznaje, że czasu na przeprowadzenie wszystkich wymaganych prawem czynności przy transplantacjach, od momentu podejrzenia śmierci mózgowej, jest niewiele.

- Niezwykle trudno utrzymać organizm dawcy w kondycji pozwalającej na pobranie narządów w idealnym stanie. A potrzeby transplantacyjne są w Polsce ogromne - zauważa dr Gawor.

Sprzęt zakupiony dzięki ministerialnemu finansowaniu pozwoli na lepszą diagnostykę w czasie przygotowań do donacji, m.in. w zakresie jakości funkcjonowania centralnego układu nerwowego, śmierci mózgowej, monitorowania hemodynamicznego czy parametrów metabolicznych, profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, żywienia pozaustrojowego krytycznie chorych, regulacji temperatury ciała.

- Stosowanym na świecie rozwiązaniem, jakie chcemy wprowadzić w naszym ośrodku, jest wykorzystanie urządzenia ECMO do podtrzymania funkcji narządów przy przygotowaniu do transplantacji płuc i serca - mówi lekarz.

Finansowanie zależne od zaangażowania

Finansowanie w wysokości 1 mln zł otrzymało 9 placówek w kraju. 1,25 mln zł przyznano 2 szpitalom, pozostałym - po 700 i 500 tys. zł. Kwoty uzależnione były od zaangażowania szpitali w narodowy program w latach 2017-2019. 

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii USK w Opolu dysponuje łącznie 18 łóżkami, w tym 7 na oddziale kardiochirugii.

 - To niewystarczająca liczba wobec rosnących potrzeb rozwijającego się uniwersyteckiego szpitala - zaznacza dyrektor Dariusz Madera.

- W planach mamy budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego, w którym znalazłyby się wszystkie oddziały zabiegowe z tych dziedzin medycyny oraz rozbudowany do 35 stanowisk - intensywnej terapii - zapowiada.

Szpital stara się o pozyskanie dofinansowania na realizację tego projektu z unijnej puli, będącej w dyspozycji rządu.   

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum