PAP/Rynek Zdrowia | 08-08-2012 21:26

Opole: 4,3 mln zł pożyczki dla WCM na aparaty rentgenowskie

4,3 mln zł pożyczki otrzymało Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu na cztery aparaty rentgenowskie. O kolejne 1,5 mln zł pożyczki uzupełniającej szpital wystąpi na zakup nowoczesnego mikroskopu śródoperacyjnego dla oddziału neurochirurgii.

Pożyczki na nowoczesny sprzęt radiologiczny dla Wojewódzkiego Centrum Medycznego (WCM) w Opolu, szpitala który ma 16 oddziałów i dysponuje około 600 łóżkami dla pacjentów, udzieli Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu (WFOŚiGW). W środę (8 lipca) Fundusz potwierdził przyznanie 4,3 mln zł.

Pożyczka ma być oprocentowana na 3 proc. w skali roku, a po dopełnieniu określonych warunków WCM będzie się mogło starać o umorzenie do 25 proc. przyznanej kwoty. - Założyliśmy, że spłacimy to zobowiązanie w dwa lata - powiedział dyrektor Centrum Marek Piskozub.

Za przyznane 4,3 mln zł szpital kupi cztery aparaty rentgenowskie. Dwa z nich trafią na bloki operacyjne, a dwa do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Zbigniew Figas wyjaśnił, że udzielona pożyczka ma umożliwić wymianę przestarzałych urządzeń radiologicznych na nowoczesne i bardziej przyjazne dla środowiska.

Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Wojewódzkiego Centrum Medycznego ustaliły, że w najbliższym czasie szpital wystąpi też o udzielenie pożyczki uzupełniającej na zakup nowego mikroskopu śródoperacyjnego dla oddziału neurochirurgii. Ma to być kwota około 1,5 mln zł.

WCM ma kilkunastoletni mikroskop śródoperacyjny. To urządzenie niezbędne przy przeprowadzaniu wielu operacji. Po wykonanym w maju przeglądzie warunkowo dopuszczono je użytku. Opolski szpital miał jak najszybciej naprawić jeden z opadających okularów mikroskopu. - Urządzenie zostanie wysłane do naprawy po 20 sierpnia, potrwa to około 3 tygodni - powiedział Piskozub. Dyrektor zapewnił, że na czas nieobecności naprawianego mikroskopu szpital wydzierżawi inne, nowe urządzenie tego typu.

- Nie ma mowy o przestojach w operowaniu pacjentów spowodowanych remontem tego urządzenia lub przesuwaniu terminów czy odsyłaniu pacjentów na zabiegi do innych województw - stwierdził Piskozub. Dodał, że mimo iż mikroskop śródoperacyjny po naprawie będzie mógł jeszcze szpitalowi służyć, to placówka chce kupić nowe urządzenie.

Członek zarządu województwa odpowiedzialny za kwestie służby zdrowia Roman Kolek uznał pomysł zaciągnięcia pożyczki na zakup sprzętu za "jedyny możliwy". Kolek powiedział, że samorząd nie ma pieniędzy na dofinansowanie zakupu starzejącego się sprzętu medycznego, choć jest on szpitalowi niezbędny. "Natomiast zagwarantowaliśmy jako zarząd pomoc w spłacie zobowiązań" - zapowiedział Kolek.