Operacja prostaty z użyciem mikrokulek. Nieinwazyjny zabieg poprawia stan zdrowia u 70 proc. pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Rynek Zdrowia13 stycznia 2023 16:30

W Pracowni Radiologii Zabiegowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadza się zabieg embolizacji prostaty. Jest nieinwazyjna operacja, poprawiająca stan zdrowia pacjentów, którzy mają problemy z oddawaniem moczu.

Operacja prostaty z użyciem mikrokulek. Nieinwazyjny zabieg poprawia stan zdrowia u 70 proc. pacjentów
Nieinwazyjny zabieg embolizacji prostaty ułatwia funkcjonowanie pacjentom. Fot. Shutterstock
  • Embolizacja prostaty pozwala pacjentom na uniknięcie powikłań związanych z leczeniem urologicznym
  • Do tego nieinwazyjnego zabiegu kwalifikują się pacjenci, którzy mają wykluczonego raka prostaty
  • - Dzięki temu nieinwazyjnemu zabiegowi przeprowadzanemu w znieczuleniu miejscowym, można poprawić stan zdrowia u 70 proc. pacjentów – podkreślił dr n. med. Bartosz Żabicki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze w informacji prasowej

Nieinwazyjny zabieg urologiczny

Jak wyjaśnia Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, w tamtejszej Pracowni Radiologii Zabiegowej wykonuje się zabieg embolizacji prostaty. Innymi słowy, jest to nieinwazyjna operacja, która poprawia stan pacjentów mających trudności z oddawaniem moczu. Zabiegi te wykonuje tylko kilka ośrodków w kraju.

Z dalszych informacji wynika, że przy łagodnym przeroście prostaty dochodzi do ucisku cewki moczowej, co niekiedy może doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymania mocz, a to zaś oznacza korzystanie z cewnika. W standardowym postępowaniu podaje się pacjentowi dwa leki, ale jeżeli nie pomogą, wówczas konieczny jest zabieg. Jednym z nieinwazyjnych zabiegów jest właśnie wspomniana embolizacja prostata – co wyjaśnia placówka.

Okazuje się, że ten zabieg pozwala chorym na uniknięcie powikłań związanych z leczeniem urologicznym, kwalifikują się do niego pacjenci z wykluczonym rakiem prostaty.

- W Pracowni Radiologii Zabiegowej pod kontrolą rentgenowską, a także zaawansowanych technik obrazowania, do tętnic biodrowych wewnętrznych, które zaopatrują w krew m.in. prostatę, wchodzi się bardzo małym cewnikiem o wielkości 0,7 mm i podaje się tam drobne kuleczki o wielkości 0,25 mm. Wpływają one do drobnych naczyń prostaty zatykając je, co powoduje niedokrwienie i w efekcie obkurczenie tego organu. Dokładnie mówiąc zmniejsza się płat środkowy, który właśnie uciskał cewkę moczową. Pacjenci, którzy nie mogli oddawać moczu, po około dwóch tygodniach często mogą mieć usunięty cewnik. Poprawia się też stan tych chorych, którzy mieli problemy z oddawaniem moczu – wyjaśnił cytowany w komunikacie dr n. med. Bartosz Żabicki, który wykonuje ten zabieg Pracowni Radiologii Zabiegowej.

Co więcej, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i może on poprawić stan zdrowia nawet u 70 proc. pacjentów. Jak czytamy w komunikacie, w przypadku braku poprawy, istnieje możliwość przeprowadzenia standardowej operacji.

W Pracowni Radiologii Zabiegowej wykonuje się także inne operacje urologiczne oraz wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne w zakresie kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, położnictwa i ginekologii oraz neurologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum