Olsztyn: szpital dziecięcy zakupi doskonalszy sprzęt do diagnozowania i leczenia białaczek

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 19 września 2019 21:45

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zakupi specjalistyczny sprzęt do diagnostyki genetycznej w zakresie białaczek. Umowa w sprawie przekazania na ten cel środków przez MZ podpisana została w czwartek (19 września) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Olsztyn: szpital dziecięcy zakupi doskonalszy sprzęt do diagnozowania i leczenia białaczek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

 Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na doposażenie klinik i oddziałów hematoonkologicznych w sprzęt do diagnostyki i leczenia dzieci. Wartość projektu wynosi 835 tys. zł, z czego dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia - 611 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny szpitala - poinformowała Agnieszka Deoniziak, rzecznik prasowy szpitala.

Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski pogratulował dyrekcji szpitala dziecięcego otrzymanych środków przypominając, że trzeba się o nie było postarać w drodze konkursu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Ministerstwu Zdrowia za to wsparcie - powiedziała podczas podpisania umowy dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Dodała: - Za tą kwotę kupimy wysokiej klasy aparat usg do diagnostyki i trzy specjalistyczne fluorescencyjne mikroskopy diagnostyczne, które będą służyły do diagnozowania pacjentów w ramach zaawansowanych technik molekularnych. Będą wyposażone w z kamery cyfrowe, umożliwiające transfer zdjęć do ewentualnych konsultacji.

Obecnie w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest kilka aparatów usg, ale pilny był zakup czułego aparatu usg, który będzie służył wyłącznie pacjentom oddziału onkologiczno-hematologicznego, by nie musieli czekać w kolejce na badanie.

Aparat usg jest potrzebny w szpitalu do wczesnej diagnostyki, by wykrywać u dzieci wczesne symptomy choroby nowotworowej i jak najszybciej rozpoczynać leczenie, które trwa kilka lat. Sprzęt będzie potrzebny również po zakończeniu ostrej fazy leczenia choroby, gdyż pacjenci przechodzą wówczas co kwartał badania diagnostyczne, w tym m. in. usg, aby sprawdzić czy nie ma wznowy choroby.

Natomiast wysokiej klasy mikroskopy z wyposażeniem do technik molekularnych służą do opracowania indywidualnego, spersonalizowanego planu leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi. Aktualnie leczenie jest uzależnione od tzw. profilu genetycznego. By dokonać wyboru takiego leczenia konieczna ocenić pacjenta pod kątem genetycznym.

Jeszcze w tym roku Szpital Dziecięcy w Olsztynie rozpocznie modernizację laboratorium, w tym m. in. laboratorium genetycznego, w którym nowoczesne mikroskopy diagnostyczne będą obsługiwać zatrudnieni w szpitalu diagności ze specjalizacją z genetyki.

- W związku z tym, że mamy coraz więcej pacjentów onkologicznych, w drugiej połowie przyszłego roku prawie dwukrotnie powiększymy bazę oddziału onkologiczno-hematologicznego, na czym skorzystają zarówno dzieci, jak i przebywający z nimi często przez wiele tygodni w szpitalu opiekunowie - podkreśliła dyrektor szpitala.

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie liczy 20 łóżek. Rocznie jest w nim ok. 850 hospitalizacji. Średnio 30 proc. wszystkich nowotworów u dzieci stanowią białaczki, do leczenia których zostaną wykorzystane nowoczesne mikroskopy diagnostyczne i aparat usg. Szczyt zachorowań na białaczki u dzieci przypada między 2. a 6. rokiem życia.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z 8 realizatorów wytypowanych do realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w zakresie diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków. W ramach programu finansowane są zakupy nowego sprzęt i wymiana wyeksploatowanych wyrobów medycznych służących do diagnostyki i leczenia nowotworów układu krwiotwórczego.

Zadaniem NPZChN jest dostosowanie polskich ośrodków hematoonkologicznych do standardów międzynarodowych European Leukemia Net. Łączna kwota przyznana na realizację zadania z budżetu Ministerstwa Zdrowia dla ośrodków leczących białaczki u dzieci wynosi ponad 5,5 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum