Olsztyn: chcą zakupić dodatkowe dwa akceleratory

Autor: Piotr Przeniosło/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 12:03

MSWiA Centrum Onkologii w Olsztynie chce zakupić dwa akceleratory pomocne w zwalczaniu nowotworów.

Stale przybywająca ilość pacjentów obliguje szpital do kolejnych inwestycji. W 2006 roku było 1400 pacjentów, teraz jest ich blisko 2 tysiące. Pacjenci korzystają z trzech akceleratorów. Pierwsze dwa uruchomiono w 2003 roku, trzeci w 2007.

Urządzenia w ciągu dnia napromieniowują ok. 150 pacjentów. Aby pacjenci mogli nadal być leczeni w miarę na bieżąco potrzeba dwóch dodatkowych urządzeń. Co więcej, wedle standardów jedno takie urządzenie powinno być zakupione na ok. 300 tys. mieszkańców.

Szpital już od zeszłego roku stara się o powiększenie ilości urządzeń, jednak na razie nie zgromadził odpowiednich funduszy na wybudowanie pomieszczeń. Będą to budynki o grubych ścianach i wzmocnionej podłodze.

Zastępca dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych Renata Kaim wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że bunkry mają stanąć obok już istniejących.

– To budynki sporych rozmiarów, które muszą pomieścić 7-tonowe akceleratory i stworzyć odpowiednie warunki zarówno dla personelu, jak i pacjentów. Łączy się to ze sporymi kosztami. Na budowę musimy przygotować około 15 milionów złotych – przyznaje Kaim.

Dodaje, że dyrekcja ma nadzieję pozyskać w tym roku chociaż część środków, by móc rozpocząć inwestycję. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca kolejnego roku. Pieniądze na zakup akceleratorów szpital ma zarezerwowane w Narodowym Programie Walki z Rakiem, który prowadzi Ministerstwo Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum