Oddział neonatologiczny szpitala w Cieszynie otrzymał imię WOŚP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2016 14:30

Imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nosi od wtorku (11 października) oddział neonatologiczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie. To podsumowanie 21 lat współpracy placówki z Fundacją WOŚP, która przekazała tam sprzęt za 1,3 mln zł - poinformował dyrektor szpitala Czesław Płygawko.

Oddział neonatologiczny szpitala w Cieszynie otrzymał imię WOŚP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas uroczystości w szpitalu twórca WOŚP Jerzy Owsiak spotkał się z Janiną Węglarz, mamą urodzonej 13 września Lenki. Dziewczynka jest 5-milionowym dzieckiem, które zostało przebadane w ramach realizowanego przez Fundację Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

- To pierwszy ogólnopolski program medyczny, jaki uruchomiła Orkiestra. Działa już 14 lat. Jest konsekwentnie prowadzony i finansowany przez naszą fundację. Kolejne dzieci są badane; kolejnym "wyłapanym" specjaliści ratują słuch. Doliczyliśmy się już 5-milionowego noworodka, który przeszedł badanie. Nie mogłoby to się zdarzyć bez fantastycznego zaangażowania personelu medycznego - pielęgniarek i położnych, bo to one dbają i czuwają nad tym, by w każdym miejscu w Polsce, także tutaj w Cieszynie, wszystko wzorowo działało - powiedział Owsiak.

Program działa od 2002 r. Dzięki Fundacji WOŚP wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce otrzymały sprzęt niezbędny do wykonywania takich badań. Uzupełnione zostało też wyposażenie 67 ośrodków audiologicznych i laryngologicznych oraz dziewięciu ośrodków wczesnej interwencji.

Badanie wykonywane jest na oddziałach noworodkowych w drugiej dobie życia dziecka. Chodzi o to, by dzieci z podejrzeniem obustronnego niedosłuchu zostały zdiagnozowane najpóźniej do 3 miesiąca życia. Badania profilaktyczne zwiększają szanse na zapobieżenie rozwojowi choroby lub wyleczenie. WOŚP podała, że każdego dnia do bazy programu spływa ok. 1 tys. wyników z całego kraju. Badane są praktycznie wszystkie noworodki w Polsce.

Fundacja WOŚP wspiera działalność cieszyńskiego szpitala od 1995 r. Przekazała na oddziały ratunkowy i geriatryczny wielofunkcyjne łóżka i materace, spirometry, pompy infuzyjne, wózki inwalidzkie oraz sprzęt USG i zestawy do intubacji. Na oddział neonatologiczny trafiły m.in. kardiomonitory, pulsoksymetry, inkubatory, lampy do fototerapii oraz stanowiska resuscytacyjne.

- Sprzęty, które szpital zawdzięcza WOŚP, znacznie przyczyniają się do podnoszenia jakości i zakresu udzielanych przez szpital porad i świadczeń, a co najważniejsze, ratują życie i zdrowie naszych pacjentów. Dziękujemy Fundacji za 21 lat współpracy w wypełnianiu misji, jaką jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia - powiedział dyrektor szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum