Oddział kardiologii ma nowy angiograf. Szpital wykonuje ponad 1600 koronarografii rocznie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe16 listopada 2022 17:30

Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu wzbogacił się o nowoczesny angiograf. Urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, do badania wymagana jest mniejsza dawka kontrastu.

Oddział kardiologii ma nowy angiograf. Szpital wykonuje ponad 1600 koronarografii rocznie
Nowy angiograf zapewnia bezpieczniejsze badania. Fot. Mat. prasowe
  • Pracownia Hemodynamiki na Oddziale Kardiologii zyskała nowoczesny aparat do angiografii
  • Urządzenie zostało uroczyście uruchomione w wyremontowanej Pracowni Hemodynamiki (na parterze szpitala)
  • Inwestycję zrealizowano w ramach dotacji pn. „Poprawa bazy leczniczej” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości prawie 4,5 mln zł

Nowy angiograf jest bezpieczniejszy

Szpital im. Marciniaka jest ważnym ośrodkiem leczenia chorób kardiologicznych - choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

- Zakupiony angiograf jest bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu, ponieważ pozwala na przeprowadzanie badań przy użyciu mniejszych dawek promieniowania – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Angiografia jest to technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Angiografia dotyczy przede wszystkim tętnic, żył i komór serca. Standardową metodą przeprowadzenia badania jest wstrzyknięcie pacjentowi nieprzepuszczalnego dla promieni RTG środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia.

Azurion 7C20 to innowacyjny systemem angiograficzny do wykonywania pełnej diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych, zabiegów strukturalnych) oraz chirurgii naczyniowej i neuroradiologii (np. trombektomii).

Mniej kontrastu, lepsze obrazy

Funkcje aparatu zapewniają skrócenie badań do minimum, ograniczenie zużycia środka kontrastowego oraz dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatora. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają lekarzowi szeroką analizę naczyń wieńcowych i innych struktur serca, także  w niestandardowych projekcjach, co przyspiesza znacząco postawienie diagnozy i wykonanie zabiegu.

System można w pełni obsługiwać z poziomu panelu dotykowego - tabletu - zamontowanego do stołu pacjenta. Operator może wybierać różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.

 - Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że nasza pracownia dysponuje obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych angiografów dostępnych na rynku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – zapewnia kardiolog, rr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu im. Marciniaka:. - Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo samego zabiegu. Zarówno pacjent jak i personel medyczny obecny na sali, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%! Można również w istotny sposób zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu i zminimalizować tym samym ryzyko pokontrastowego uszkodzenia nerek. Lekarz zyskuje bardzo nowoczesne narzędzie, z szeregiem zaawansowanych funkcji, dzięki czemu może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie.

Podczas zabiegu mogą być dodatkowo wykonywane różnego rodzaju analizy i pomiary badań pacjenta bez konieczności przerywania go – tzw.  praca równoległa. Było to niemożliwe w przypadku poprzedniego aparatu.

Unikalne funkcje nowego angiografu pozwalają na znaczące skrócenie czasu przebywania na sali zabiegowej, zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i operatora nie tylko podczas zabiegów kardiologii interwencyjnej, ale także chirurgii naczyniowej i neuroradiologii.

Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii, ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych i innych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym strukturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum