×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 1 lipca zmiany w zleceniach na wyroby medyczne. System ma zostać uproszczony

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia16 lutego 2023 06:00

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe wzory zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Lekarze zgłaszają, że wypełnienie elektronicznego dokumentu zajmuje więcej czasu niż jego wcześniejszej, papierowej wersji. Resort zdrowia zapowiada, że zostanie uproszczony, a obecny system eZWM zastąpi 1 lipca w pełni zinformatyzowany system e-zlecenia.

Od 1 lipca zmiany w zleceniach na wyroby medyczne. System ma zostać uproszczony
Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe wzory zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne Fot. Shutterstock
  • Wypełnienie nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne zajmuje lekarzom kilka dodatkowych minut, które mogliby poświęcić na badanie pacjentów
  • - Aby wystawić zlecenie na protezę piersi, muszę wypełnić cztery strony, co zajmuje mniej więcej 10 minut. Jest to zupełnie bez sensu - zwraca uwagę poseł Jerzy Hardie-Douglas, który jest też chirurgiem
  • W MZ zapewniają, że pracują nad uproszczeniem dokumentacji. W lipcu uruchomiony zostanie pełny system e-zleceń
  • Obecnie część informacji uzupełnia się automatycznie. - Dążymy do tego, żeby jak najwięcej informacji było w ten sposób uzupełnianych - zapowiada Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji MZ

Zlecenia na wyroby medyczne zostaną uproszczone

Od stycznia 2023 roku wprowadzono wiele zmian w obrębie zleceń na wyroby medyczne. Przestał m.in. obowiązywać uproszczony wzór papierowego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby przysługujące comiesięcznie, jak np. pieluchomajtki. Wypełnienie nowych wzorów dokumentów zajmuje kilka dodatkowych minut, które mogliby poświęcić na badanie pacjenta.

Uproszczenia dokumentacji na zaopatrzenie w wyroby medyczne domagał się w Sejmie podczas jednego z posiedzeń Komisji Zdrowia poseł Jerzy Hardie-Douglas, który jest też chirurgiem. 

- Do niedawna wystarczyło wypisać odręcznie cztery rubryki. Dziś z tego, co pamiętam, aby wystawić zlecenie na protezę piersi, muszę wypełnić elektronicznie cztery strony, co zajmuje mniej więcej 10 minut. Jest to zupełnie bez sensu. Zwłaszcza w sytuacji, w której mamy problem z małą ilością lekarzy, należałoby starać się odciążyć nas od pracy biurowej, zamiast jej dodawać - tłumaczył.

Obecny na posiedzeniu wiceminister Maciej Miłkowski zapewnił, że resort pracuje nad uproszczeniem dokumentacji. - Pracujemy nad zmianą rozporządzenia. Zmiany w tym zakresie wejdą 1 lipca - zapowiedział.

1 lipca pełny system e-zlecenia zastąpi eZWM. Będzie prościej, co z papierową wersją? 

Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji MZ przypomina, że obecnie są dwie możliwości wystawienia zlecenia na wyroby medyczne - przez wypełnienie:

  • wzoru papierowego,
  • zlecenia w postaci elektronicznej (w systemie eZWM).

1 stycznia tego roku wycofany został natomiast uproszczony wzór zlecenia w formie papierowej, który wymagał wypełnienia tylko jednej strony i dotyczył tylko wyrobów medycznych przysługujących pacjentowi comiesięcznie.

- Wzór ten został wycofany, a rozporządzenie uchylono w związku z pracami nad wprowadzeniem od 1 lipca br. pełnego systemu e-zlecenia, który ma zastąpić system eZWM. Prace informatyczne prowadzi NFZ, a legislacyjne nad zmianą wzoru zlecenia na e-zlecenie - Ministerstwo Zdrowia - wyjaśnia Rybarczyk.

Jak zaznacza, obecnie w systemie eZWM, część informacji uzupełnia się automatycznie. - Dążymy do tego, żeby jak najwięcej informacji było w ten sposób uzupełnianych - podkreśla. 

Co z wersją papierową zlecenia? Jak zapowiada MZ, po 1 lipca 2023 r. będzie mogła być stosowana jedynie w sytuacji braku dostępu do systemu elektronicznego. 

Zlecenia na wyroby medyczne mogą być wystawiane maksymalnie na 12 miesięcy. Niektóre, jak np. wspomniane pieluchomajtki, przysługują pacjentowi comiesięcznie.

Nowe zasady refundacji wyrobów medycznych

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie, przypomnijmy, także zmiany dotyczące wykazu wyrobów. Do tej pory pacjentowi przysługiwało zaopatrzenie w sprzęt stomijny do 90 sztuk miesięcznie, w odpowiednim limicie finansowania w zależności od rodzaju stomii, natomiast od tego roku refundacja została podzielona na dwie pozycje: lp. 99 i lp. 141.

Jak wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia, przy wypisywaniu zlecenia na obie pozycje, całą kwotę refundacji należy traktować jako jeden limit finansowania.

Co ważne, realizacja zleceń na zaopatrzenie w sprzęt stomijny wystawionych do 31 grudnia 2022 roku powinna odbywać się już na nowych zasadach. 
Oznacza to, że możliwa jest realizacja zlecenia na m.in. worki stomijne w systemie jednoczęściowym lub dwuczęściowym albo płytki stomijne, zestaw do irygacji (kolostomia). Natomiast w przypadku zapotrzebowania na wyroby stomijne - m.in. pudry, pasty, paski, półpierścienie o właściwościach uszczelniających lub gojących, należy uzyskać nowe zlecenie na lp. 141.

Zmieniły się także przepisy w zakresie refundacji wózków inwalidzkich. Dokonano ich podziału, a kategorie zostały szczegółowo opisane. Obowiązujący obecnie limit finansowania wózka spacerowego biernego dla dorosłych wynosi do 4 tys. zł, dla dzieci do 3 tys. zł. Podniesiono został natomiast limit finansowania na wózek elektryczny dla dorosłych i dla dzieci do 5 tys. zł. MZ podniósł także limity dla wyrobów przeznaczonych dla osób z wadą wzroku i wspomagających słyszenie. Rurki tracheostomijne mogą być natomiast wymieniane co 6 miesięcy.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze