Nysa: chcą leczyć pacjentów w komorze hiperbarycznej

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2019 15:02

Szpital Powiatowy w Nysie (Opolskie) ma już zgody wymagane do uruchomienia takich usług. Jeżeli lecznicy uda się zdobyć pieniądze na zakup komory hiperbarycznej, instalacja może pojawić się jeszcze przed końcem roku.

Nysa: chcą leczyć pacjentów w komorze hiperbarycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tego typu urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu poparzeń czy zatruć czadem, choć jak zauważa dyrektor nyskiego ZOZ-u Norbert Krajczy, liczba możliwych zastosowań jest o wiele większa.

- Praktycznie można leczyć pacjentów na wszystkie schorzenia, też i schorzenia kardiologiczne, pacjentów, którzy się "zatrzymali", pacjentów przy różnego typu resuscytacjach. Praktycznie leczenie w komorze hiperbarycznej powoduje, że tak zwane antybiotyki, nawet z tej górnej półki, stają się niepotrzebne - zapewnia.

Oprócz leczenia, szpital mógłby także świadczyć przy użyciu instalacji usługi przeznaczone m.in. dla sportowców. Komora hiperbaryczna na pewno będzie bardziej regenerowała niż zabiegi z zakresu laseroterapii czy ewentualnie zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wewnątrz, jednorazowo mogłoby się zmieścić od 6 do 8 osób. Jako że będzie to jedyna taka komora w województwie, władze szpitala przewidują, że do Nysy trafiać będą pacjenci z całej Opolszczyzny, a także spoza województwa.

Szpital posiada już pozytywną opinię wojewody oraz NFZ-u i stara się o środki unijne na zakup komory. Oprócz tego, konieczne jest też dobudowanie pomieszczeń, w których prowadzone będzie leczenie z jej wykorzystaniem.

Więcej: radio.opole.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum