Nowy akcelerator w szpitalu. "Pacjenci z nowotworami hematologicznymi będą leczeni na miejscu"

Autor: oprac. IB • Źródło: Radio Łódź, Rynek Zdrowia25 sierpnia 2022 17:01

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi ma nowy akcelerator liniowy TrueBeam - informuje Radio Łódź.

Nowy akcelerator w szpitalu. "Pacjenci z nowotworami hematologicznymi będą leczeni na miejscu"
Pacjenci nie będą już musieli podróżować do innych ośrodków Fot. Shutterstock
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi ma nowy akcelerator liniowy TrueBeam, umożliwiający napromienianie całego ciała
  • Technika ta stosowana jest w leczeniu chorych na nowotwory hematologiczne przed planowanym przeszczepem szpiku
  • Akcelerator kosztował ponad 10 mln zł. Jego zakup został sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz ze własnych środków szpitala

Jak podaje Radio Łódź, nowoczesny sprzęt w szpitalu im. Kopernika, akcelerator liniowy TrueBeam, umożliwia napromienianie całego ciała pacjenta. Technika stosowana jest w leczeniu chorych na nowotwory hematologiczne przed planowanym przeszczepem szpiku.

W rozmowie z Radiem Łódź prof. Agnieszka Wierzbowska z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że to wielki postęp zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy.

Sprzęt kosztował 10 mln zł

Jak wskazuje ekspertka, do tej pory pacjenci byli wysyłani do innych ośrodków, między innymi do Gliwic, z koniecznością zachowania zasad sterylności w transporcie. Było to ogromne obciążenie dla pacjenta oraz dla personelu. W tej chwili szpital ma te możliwości na miejscu i może zwiększyć liczbę chorych, którym zaproponuje taką metodę leczenia.

Akcelerator kosztował ponad 10 mln zł. Jego zakup został sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz ze własnych środków szpitala.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum