Nowy Targ ma nowe

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2009 10:40

Cztery nowe karetki pogotowia służą pacjentom w Nowym Targu, Szczawnicy, Rabce i Jabłonce. W poniedziałek (2 marca) cztery mercedesy sprinter z napisem

Koszt jednej karetki sięga 700 tys. zł, przy czym dwie szpital nabył z własnych środków, a dwie wziął w leasing. Jedna nowa „erka” stacjonuje w Nowym Targu, druga w Szczawnicy, trzecia w Rabce, czwarta w Jabłonce.

- Mam nadzieję, że w tym roku cały nasz tabor zostanie wymieniony - mówi Krzysztof Kiciński, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Proces wymiany taboru jest reakcją dyrekcji szpitala (wspieranej przez powiatowe władze) na stan mocno już wyeksploatowanych pojazdów, który zagrażał zarówno bezpieczeństwu pacjentów, jak i załogi oraz koszty ponoszone w związku z naprawami. Użytkowanie dotychczasowych pojazdów zagrażało momentami zdrowiu ratowników. Głośny stał się incydent z awarią drzwi w karetce, co skończyło się wypadnięciem lekarki na drodze w Czarnym Dunajcu i złamaniem nogi, palca u ręki oraz urazem głowy.

Cztery pozyskane przez szpital karetki to dopiero półmetek wymiany. Niedawno dyrektor Kiciński uzupełnił dokumenty do wniosku o unijne pieniądze na kolejne samochody, mając nadzieję, że uda się z tego źródła pozyskać środki, gdyż szpital spełnia wszelkie ku temu warunki.

Obszar reagowania nowotarskiej placówki - od Gronia, czyli od gmin powiatu tatrzańskiego i od Babiej Góry po Lubień - jest bardzo rozległy.

Ratownictwo w powiecie nowotarskim otrzyma również w tym roku około 1 mln zł ze  środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum