×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy Sącz: pacjenci po chemioterapii zachowają włosy

Autor: sadeczanin.info/Rynek Zdrowia19 sierpnia 2016 20:27

Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu kupi nowoczesne urządzenia, z których będą mogły korzystać osoby przechodzące chemioterapię. Aparatura będzie chronić włosy pacjentów onkologicznych przed wypadaniem.

Nowy Sącz: pacjenci po chemioterapii zachowają włosy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrekcja sądeckiego szpitala kupi specjalistyczną aparaturę, która zapobiegnie wypadaniu włosów dzięki funduszom pozyskanym z programu norweskiego. Aparatura ma trafić do Nowego Sącza jeszcze w tym roku.

Robert Bakalarz, lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej w sądeckim szpitalu, mówi, że to nowość w Polsce. System ten posiada, na razie, Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na chemioterapię do tego ośrodka zjeżdżają pacjentki z całego Pomorza. Wyjaśnia, że dzięki tej aparaturze będzie można ograniczyć wypadanie włosów nawet w 75 proc.

Specjalny czepek, który chory podczas podawania chemii będzie miał na głowie spowoduje schłodzenie skóry do określonej temperatury, a przez to zmniejszy się dopływ krwi do cebulek włosów. Podczas chemioterapii z obiegiem krwi dociera do nich też lek zwalczający raka, powodując u pacjentów utratę włosów.

Czytaj: www.sadeczanin.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze