Nowotwór ma kolor różowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2009 14:24

Nowy endoskop w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy diagnozuje pacjentów gastroenterologii pokazując chorą tkankę w kolorze. Zielony kolor oznacza zdrową tkankę, różowy informuje, że pacjent może mieć raka.

Badanie w taki sposób możliwe jest dzięki specjalnemu systemowi AFI, w który wyposażony jest nowy aparat diagnostyczny. W Polsce są tylko dwa tak nowoczesne aparaty tego typu. - Dzięki temu sprzętowi możemy wykrywać wczesne stadia raka jelita grubego i nowotworów żołądka - mówi Cezary Popławski, szef zakładu endoskopii gastroenterologicznej.

W szpitalu im. Jurasza w ciągu roku taką diagnozę słyszy kilkudziesięciu pacjentów.

Szpital kupił w sumie 13 nowych endoskopów, w tym: gastroskopy, kolonoskopy i duodenoskopy. Poza komfortem jaki daje nowy sprzęt, lekarze mogą skorzystać z 100 krotnego powiększenia obrazu.

- Uzyskaliśmy też możliwość przesłania tego obrazu do histopatologa, który określa, czy mamy do czynienia z rakiem i czy można go operować endoskopowo - dodaje Cezary Popławski.

Takie badanie pozwoli wykryć wszystkie zmiany chorobowe, ale nie należy do przyjemnych. Endoskop wprowadzany jest przez przełyk lub przez odbyt.

Otwarty po remoncie zakład daje pacjentowi wiele udogodnień. Chory, który tutaj trafi na badanie, może liczyć na intymność. W zakładzie jest kabina higieniczna, w której pacjent przebiera się w jednorazowe piżamy. - Mamy też specjalny pokój, w którym rozmawiamy z chorym, wyjaśniamy mu, na czym polega badanie. Takie miejsce musi tutaj być, bo nie wyobrażam sobie zawstydzać pacjenta na korytarzu, opowiadając przy innych o jego hemoroidach - mówi kierownik.

Na badania pacjenci czekają zaledwie od 7 do 10 dni. Aparatura i remont zakładu kosztowały 2 mln zł. Pieniądze na tę inwestycję szpitalowi przekazał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum