×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowoczesny mammograf wart ponad 1 mln zł już bada pacjentki. Optymalizuje promieniowanie

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe18 września 2023 17:00

Wart ponad milion złotych mammograf pracuje już w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Zakup wsparły ArcelorMittal Poland i Fundacja Ochrony Zdrowia.

Nowoczesny mammograf wart ponad 1 mln zł już bada pacjentki. Optymalizuje promieniowanie
Nowy aparat do mammografii już w Dąbrowie Górniczej. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Dziś, 18 września, Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej oficjalnie oddało do użytku nowoczesny mammograf cyfrowy
  • Największy producent stali w Polsce Accelor Mittal oraz FOZ wiosną tego roku przekazały przyszpitalnej Dąbrowskiej Fundacji Medycznej 1 188 000 zł darowizny
  • Pozwoliła zakupić nowoczesny sprzęt do wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów

Projekt, który służy zdrowiu

- Jesteśmy nie tylko producentem stali. Chcemy aktywnie włączać się w życie społeczności lokalnych, wspierając szereg inicjatyw służących mieszkańcom. Robimy to od wielu lat - od początku naszej obecności w Polsce wydaliśmy na tego typu projekty ponad 24 miliony złotych – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Mam nadzieję, że nowy sprzęt, dostępny już w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, będzie dobrze służył wszystkim kobietom. Jestem bardzo dumny ze współpracy, jaką nawiązujemy z miastem Dąbrowa Górnicza, dzięki której wspólnie poszukujemy sposobów wspierania potrzeb lokalnych społeczności – dodaje.

Podniesienie dostępności do pełnej diagnostyki piersi, jakie daje zakupiony mammograf, to jeden z priorytetów Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego w Dąbrowie Górniczej.

- Nasz szpital niedawno został zakwalifikowany do grupy Breast Cancer Unit, czyli ośrodków kompleksowo leczących raka piersi. To zobowiązuje nas do szczególnej dbałości o dobrej jakości sprzęt, który pozwala ratować życie kobiet. Niestety koszt takiego nowoczesnego mammografu jest olbrzymim wyzwaniem dla placówek, takich jak nasza, które mają wielkie potrzeby inwestycyjne - zauważa Marzena Kula, dyrektor ZCO. 

Nowy mammograf pozwoli zbadać rocznie ponad 3000 kobiet. Warto zaznaczyć, że to urządzenie wyposażone w najnowszej generacji detektor cyfrowy pozwala dostosować badanie do budowy anatomicznej piersi kobiety. To skutkuje nie tylko większym bezpieczeństwem badania, ale i zoptymalizowaniem dawki promieniowania.

-  Nowy mammograf trzeba było kupić pilnie – wyjaśnia Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia. – Wierzę, że wiadomość o otwarciu nowej pracowni mammograficznej ucieszy nie tylko pacjentki leczone onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na ocalenie zdrowia i życia. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania choroby pozwala na szybsze i skuteczniejsze podjęcie leczenia. Ale to też dobra wiadomość dla członków ich rodzin i wszystkich świadomych tego, jak ważna jest profilaktyka i szybki czas diagnozowania – podsumowuje.

- Jako kobieta, która regularnie wykonuje mammografię, bardzo się cieszę, że zarówno ja, jak i inne mieszkanki Dąbrowy Górniczej oraz okolicznych miejscowości, będziemy mogły wykorzystywać najnowocześniejszy sprzęt do tego kluczowego badania w profilaktyce raka piersi. Da to możliwość zarówno wykrywania, jak i skutecznego leczenia raka we wczesnym stadium – podkreśla Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Pierwsze pacjentki mogły skorzystać z nowego sprzętu już pod koniec sierpnia. Urządzenie zostało zainstalowane w wyremontowanej w ostatnich miesiącach pracowni mammograficznej.  

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze