Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 sierpnia 2022 10:15

Jeszcze bezpieczniejsze i dużo krótsze operacje, z zaledwie kilkumilimetrowym nacięciem, bez ryzyka dużych krwawień i powikłań – takie możliwości stwarza wysokiej klasy angiograf pracujący od niedawna w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. To jedyny taki aparat w północno-wschodniej Polsce i jeden z nielicznych działających w szpitalach pediatrycznych w kraju.

Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Fot. materiały prasowe
  • W Pracowni Badań Naczyniowych Szpitala Dziecięcego w Olszynie wykonywane jest pełne spektrum zabiegów z zakresu radiologii i neuroradiologii zabiegowej
  • W pracowni są planowane i możliwe do wykonana zabiegi z zakresu chirurgii pediatrycznej (naczyniowej), onkologii (radiologia zabiegowa jest aktualnie na świecie czwartym filarem leczenia chorób onkologicznych po chemioterapii, radioterapii i chirurgii), chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii
  • Koszt zakupu nowoczesnego angiografu ze zintegrowanym aparatem usg oraz przystosowanie pomieszczenia do zamontowania aparatu wyniósł ok. 4 mln zł.

Nowoczesna Pracownia Badań Naczyniowych

Od maja br. działa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie Pracownia Badań Naczyniowych, która powstała na bazie jednej z sal operacyjnych. Jest ona wyposażona w najnowocześniejszy angiograf, który należy do najlepiej wyposażonych aparatów do zabiegów radiologii interwencyjnej z zakresu onkologii, dostępnych na rynku. Dodatkowo został zakupiony aparat usg i strzykawka automatyczna do podania środka kontrastowego.

- W Pracowni Badań Naczyniowych możemy wykonywać pełne spektrum zabiegów z zakresu radiologii i neuroradiologii zabiegowej – mówi dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

- Zabiegi te polegają na badaniu naczyń, ocenie unaczynienia, np. guzów. W zależności od schorzenia możemy zamykać (embolizacja) albo poszerzać tętnice, żyły także z jednoczasowym podaniem leków. Ze względu na
multidyscyplinarność naszego szpitala w pracowni są planowane i możliwe do wykonana zabiegi z zakresu chirurgii pediatrycznej (naczyniowej), onkologii (radiologia zabiegowa jest aktualnie na świecie czwartym filarem leczenia chorób onkologicznych po chemioterapii, radioterapii i chirurgii), chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, a także innych specjalności w zależności od problemu leczniczego.

Światowy trend – leczenie małoinwazyjne

Utworzenie Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest zgodne z najnowocześniejszymi trendami światowymi, by leczyć małoinwazyjnie, bez wykonywania dużych nacięć (zabiegi są wykonywane zwykle z 4-milimetrowym nacięciem skóry), podobnie do metod laparoskopowych.

- W niektórych chorobach jest to jedyna możliwa metoda leczenia. Dzięki możliwości wykonania badań i zabiegów naczyniowych zwiększył się zakres możliwości terapeutycznych, stosowanych w naszych oddziałach: Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zmian Naczyniowych, w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, w Oddziale Neurologii Dziecięcej z Pododdziałem Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz w Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Pracownia Badań Naczyniowych stanowi również doskonałe uzupełnienie Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej, ponieważ radiologia zabiegowa jest stale rozwijającą się, coraz częściej stosowaną metodą leczenia w onkologii dzieci – zaznacza dr n. med. Grzegorz Wasilewski

Dodaje: - Nasz zespół ściśle współpracuje z lekarzami i pielęgniarkami z oddziałów. Każdy pacjent przed zabiegiem jest wnikliwie konsultowany przez zespół lekarzy), aby wybrać najlepszą metodę proponowanego leczenia oraz omówić cel i zakres zabiegu. Wykonane do tej pory zabiegi guzów czy też wad, urazów odbyły się bez powikłań z pełnym sukcesem terapeutycznym

Zabiegi obarczone dużym ryzykiem bezpieczniejsze

Pierwsze zabiegi z zastosowaniem angiografu przeprowadzili już m. in. chirurdzy szczękowo-twarzowi szpitala

. -Wykorzystywany jest głównie do zamykania świateł naczyń, które doprowadzają krew do zmian patologicznych w postaci naczyniaków czy mocno unaczynionych guzów, żeby można je było bezpiecznie usunąć – mów dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Dodaje: - Angiograf można również wykorzystywać do zamknięcia naczyń, które odżywiają patologiczne struktury wewnątrz ciała. Angiograf służy także do udrożniania naczyń krwionośnych. Wiele zabiegów, które byłyby obarczone olbrzymim ryzykiem krwotoku, można z zastosowaniem angiografu bezpiecznie wykonać. Operacje, które mogłyby być wielogodzinne z ryzykiem wykrwawienia się pacjenta, możemy przeprowadzić bardzo bezpiecznie w dużo krótszym czasie.

Angiograf ze zintegrowanym aparatem USG został zakupiony w ramach projektu pt. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Koszt zakupu angiografu ze zintegrowanym aparatem usg oraz przystosowanie pomieszczenia do zamontowania aparatu wyniósł ok. 4 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum