Nowoczesne wyroby medyczne muszą szybciej trafiać do pacjenta. Prezes POLMED-u apeluje o zmiany

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia03 listopada 2022 06:00

Jak podkreśla Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, mamy w branży wyrobów medycznych w Polsce dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań. Jednak aby były one dostępne dla pacjentów, trzeba wdrożyć procedury, które pozwolą na finansowanie świadczeń z ich wykorzystaniem.

Nowoczesne wyroby medyczne muszą szybciej trafiać do pacjenta. Prezes POLMED-u apeluje o zmiany
PAP/Dominik Gajda
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która ma w nazwie „ocenę technologii”, w ciągu roku ocenia zaledwie kilka czy kilkanaście nowych technologii w wyrobach medycznych, podczas kiedy w zakresie leków takich ocen wydaje około stu - zauważą Arkadiusz Grądkowski, prezes POLMED-u
  • Podstawową barierą w zakresie wyrobów medycznych jest brak odpowiedniej ścieżki prawnej z konkretnymi terminami, które by wskazywały, w jakim czasie minister zdrowia i AOTMiT mają ocenić wnioski, składane przez konsultantów krajowych o wdrożenie do finansowania nowych technologii
  • Prezes Izby POLMED w imieniu branży wyrobów medycznych postuluje wprowadzenie do procesu legislacyjnego w ramach konsultacji społecznych konferencji uzgodnieniowej. Jak podkreśla – SMS-em nie da się osiągnąć kompromisu

Co stoi na przeszkodzie rozwoju branży wyrobów medycznych?

Jak podkreśla prezes Izby POLMED, zaledwie kilka czy kilkanaście nowych wyrobów medycznych, nowych technologii, jakie są w nich wykorzystywane, jest rocznie ocenianych przez AOTMiT, instytucje w której „ocena technologii” znalazła się w nazwie.

- W przypadku leków AOTMiT ocenia około 100 nowości. Różnica na niekorzyść wyrobów medycznych jest kolosalna. Dlatego podstawową barierą w zakresie wyrobów medycznych jest brak odpowiedniej ścieżki prawnej, w której jasno wskazano by, w jakim terminie minister zdrowia i AOTMiT mają ocenić wnioski, składane przez konsultantów krajowych o wdrożenie do finansowania nowych technologii. Być może to wnioskowanie powinno być również szerzej otwarte - mówi prezes Grądkowski.

Jak wskazuje prezes Izby Polmed, dzisiaj inną, istotną barierą w dostępie do nowych technologii i rozwiązań w zakresie wyrobów medycznych w związku z sytuacją na świecie są kwestie ekonomiczne – to wzrost cen surowców, ich braki, niska lub żadna dostępność do najnowszych rozwiązań.

Prezes Grądkowski wskazuje także na to, że barierą rozwoju sektora wyrobów medycznych i dostępności do wyrobów dla pacjentów jest brak rzeczywistego dialogu pomiędzy branżą i ministerstwem zdrowia.

- Branża wyrobów i urządzeń medycznych jest przyszłościowa, z dużym potencjałem dla polskiego rynku. Stosunkowo łatwo jest ją zagospodarować i dać szansę polskim producentom na duży rozwój, na wdrażanie i rozwijanie nowych technologii. Wprowadzenie nowego leku na rynek to szacunkowo koszt miliarda złotych, a wprowadzenie nowego wyrobu medycznego zaczyna się od zero złotych – bo program może być także urządzeniem. Szansa i potencjał Polski są w tym zakresie olbrzymie i to wykorzystajmy – apeluje Grądkowski.

Dodaje: - Kiedy mówimy o braku dialogu, mamy na myśli konkretne rozwiązanie – konsultacje społeczne. Proces legislacyjny jest opisany i wynika z niego, że wszyscy, których on dotyka, mają prawo się do niego odnieść, złożyć swoje uwagi. I wszyscy je składają. Kolejnym krokiem powinno być zwołanie konferencji, na której moglibyśmy się spotkać, przedyskutować konkretne zapisy legislacyjne. SMS’-em tego nie da się zrobić. Myślę, że potrzebne jest wdrożenie na stałe do procesu legislacyjnego, w ramach konsultacji społecznych, konferencji uzgodnieniowej. W jej trakcie moglibyśmy wspólnie znaleźć kompromisowe rozwiązania – podkreśla prezes Izby POLMED.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum