Nowe respiratory i inkubatory dla neonatologii w Rudzie Śląskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2018 17:20

4 inkubatory hybrydowe, 2 inkubatory otwarte i 2 zamknięte oraz 4 respiratory - to najnowszy sprzęt rudzkiej neonatologii. Na zakup aparatury Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otrzymał ponad 1,2 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.

Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100-120 dzieci poniżej 1500 g. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

W poniedziałek zaprezentowano nowe nabytki rudzkiego szpitala, które trafiły do niego pod koniec ubiegłego roku. - To sprzęt najwyższej klasy, ale chciałbym podkreślić, że mamy też najwyższej klasy specjalistów, którzy dbają o to, aby ci młodzi ludzie mogli wracać do pełni sił - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- To ze strony rządu docenienie specjalizacji, która pomaga tym najmniejszym, oraz podkreślenie tego, że mamy taki szpital w województwie. Ja jestem z kolei rad, że mamy taki szpital w Rudzie Śląskiej - podkreślił także uczestniczący w prezentacji wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer w imieniu władz samorządowych podziękował za wsparcie. - Wiemy, że skala potrzeb w całym kraju jest ogromna, więc tym bardziej cieszy nas to, że część tych środków udało się zagospodarować właśnie tutaj - powiedział Mejer.

- Nasza placówka słynie z tego, że bardzo dobrą opieką otacza te wszystkie najmniejsze dzieci, stąd też tak duży wskaźnik urodzeń w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku urodziło się tutaj ponad 3 tys. dzieci - dodał wiceprezydent.

Nowoczesne inkubatory hybrydowe pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do dwóch tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy mają możliwość hospitalizowania rocznie o 12 małych pacjentów więcej. Sprzęt maksymalizuje szanse na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000 gramów.

- Zakup sprzętu pozwolił nam powiększyć oddział. Mamy dodatkowo cztery stanowiska, co jest bardzo potrzebne. Staliśmy się oddziałem w regionie, który przyjmuje bardzo dużo dzieci o masie ciała poniżej 1000 g.; to im przede wszystkim jest ten sprzęt dedykowany - wyjaśnił ordynator oddziału neonatologicznego w Rudzie Śląskiej dr n. med. Krzysztof Guzikowski.

Najnowszej generacji inkubatory zamknięte, są używane w intensywnej terapii noworodków. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest w systemy nawilżania, niwelujące kolonizacje drobnoustrojów. Chodzi o utrzymanie niskiej liczby zakażeń na oddziale, a zmniejszenie ryzyka infekcji ma przełożyć się na skrócenie procesu leczenia i pobytu noworodka w szpitalu.

Wśród zakupionego sprzętu znalazły się również cztery respiratory. Respirator oscylacyjny pozwala lekarzom zminimalizować ryzyko powikłań poprzez zaawansowane wspomaganie oddechowe. Dostępność tego sprzętu zwiększy liczbę udzielanych świadczeń dla większej liczby noworodków w ośrodku, pozwala także na optymalne dopasowanie terapii do potrzeb danego pacjenta.

Do rudzkiego szpitala trafiają najtrudniejsze przypadki - ciąże zagrożone i powikłane. Tylko w ciągu 11 pierwszych miesięcy ubiegłego roku na świat w tym szpitalu przyszło 358 wcześniaków, które bez specjalistycznej pomocy, opieki i sprzętu nie miałyby szans na przeżycie. Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100-120 dzieci poniżej 1500 g.

Oddział Neonatologiczny ma obecnie kilkanaście stanowisk dla wcześniaków, w tym 9 intensywnej terapii noworodka. Dysponuje w sumie 44 łóżeczkami, w tym 24 inkubatorami. W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała III stopień referencyjności, co oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do rudzkiego szpitala kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska, trafiają tu również pacjentki z innych regionów kraju.

Jak podkreślają lokalne władze, Szpital Miejski jest dla nich priorytetową placówką. Od 2010 roku samorząd dokapitalizował ten szpital kwotą ponad 40 mln zł, zarówno w formie gotówkowej jak i aportu nieruchomości.

PAP - Krzysztof Konopka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum