Norweska pomoc dla klinik w Białymstoku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2008 09:23

O dwa i pół miliona euro wzbogaciły się już białostockie szpitale kliniczne. O środki wystarał się tamtejszy Uniwersytet Medyczny. Po pół miliona euro otrzymały klinika rehabilitacji i okulistyki w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa. Z kolei Uniwersytecki Szpital Kliniczny aż 1,5 miliona euro - za te pieniądze już zakupiono nowoczesny ultrasonograf.

- To ogromny zastrzyk gotówki. Bazując na samym kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia nie zajechalibyśmy daleko. Z tego źródła pieniędzy wystarcza naprawdę na podstawowe świadczenia - mówi profesor Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

Pieniądze z funduszy zostaną przeznaczone na profilaktykę i leczenie kobiet w ciąży, a także na badania i specjalistyczny sprzęt dla dzieci.

W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym planują doposażenie oddziałów w najnowocześniejszy sprzęt. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, kierownik kliniki okulistyki w DSK planuje, że dzięki tym środkom nie tylko pomogą dzieciom, które trafią na oddziały szpitala, ale też uda się zorganizować punkty konsultacyjne w całym województwie.

Ze środków skorzystają także lekarze oddziału rehabilitacyjnego. Oddział posiada nowoczesny sprzęt, dlatego fundusze można przeznaczyć na specjalistyczne kursy dla lekarzy za granicą.

Natomiast 1,5 miliona euro trafiło do białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tu przede wszystkim zostaną wydane na profilaktykę, dokładnie - na badania prenatalne. Profesor Lech Chyczewski. podkreśla, że do tej pory badania prenatalne były finansowane po macoszemu, bo nie było na nie dodatkowych pieniędzy. Teraz są i do 2011 r. zostanie przebadanych kilka tysięcy pacjentek.

Najwięcej pieniędzy, bo aż milion euro, Uniwersytet przeznaczył na zapewnienie najwyższych standardów dla kobiet przebywających w klinikach i oddziałach patologii ciąży.

- Ponadto będziemy mogli powszechnie stosować mało inwazyjne metody leczenie niepłodności. Ale najważniejsze jest to, że pacjenci dostęp do tych wszystkie badań mają całkowicie za darmo - podkreśla Lech Chyczewski.

Środki pochodzą z funduszy norweskich. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska przystąpiła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Na mocy Umowy o rozszerzeniu EOG z 14 października 2003 r. ustanowiona została pomoc finansowa dla najmniej zamożnych państw UE, w tym także Polski. Darczyńcami są: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Przyznana Polsce kwota w wysokości 533,51 mln euro będzie wykorzystywana w latach 2004-2009. Fundusze norweskie wspierają ochronę środowiska, zdrowie i opiekę nad dziećmi, oraz dziedzictwo kulturowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum