Naukowcy z Wrocławia otwierają sklep internetowy z częściami zamiennymi dla szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 13:56

Uczeni z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej oraz pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego opracowują metodę natychmiastowego wytwarzania części zamiennych i alternatywnych dla szpitali. Tworzą też wirtualną platformę, która ułatwi szpitalom zakup potrzebnego sprzętu.

Naukowcy z Wrocławia otwierają sklep internetowy z częściami zamiennymi dla szpitali
Fot. mslgroup.com (zdjęcie ilustracyjne)

Nad projektem pracują specjaliści z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji, którzy już w pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa zaangażowali się w pomoc dla dolnośląskich szpitali, produkując m.in. przyłbice i łączniki do masek ochronnych, wykorzystując w tym celu druk 3D. Na drukarkach tych mogą też powstawać m.in. adaptery i rozgałęźniki do wentylatorów, przejściówki i "zaślepki" do respiratorów - pisze Gazeta Wyborcza.

Jak tłumaczy doc. Tomasz Kurzynowski, naukowcy są w stanie wytwarzać wszelkiego rodzaju zużywalne i wymienialne części, a także opracować nowe elementy, które ułatwią funkcjonowanie szpitala zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

Równocześnie badacze tworzą pilotażową platformę cyfrową o nazwie Virtual AM Storage Covid-19, na której zostaną umieszczone m.in. cyfrowe modele elementów i sprzętów do wytwarzania. Stworzy to zaangażowanym w produkcję firmom, instytucjom badawczym i innym podmiotom szansę na szybkie rozpoczęcie druku potrzebnych części.

Na uruchomieniu platformy skorzystają też szpitale. Posłuży im ona jako sklep internetowy, w którym szybko złożą zamówienie w sytuacji, gdy normalne łańcuchy dostaw zostają przerwane lub są przeciążone.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum