Najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce jest na Podlasiu

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia28 kwietnia 2022 19:45

Najnowocześniejszy w Polsce rezonans magnetyczny o polu magnetycznym 1,5 tesli jest już dostępny dla pacjentów, naukowców i studentów w Białymstoku.

Najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce jest na Podlasiu
W białostockim szpitalu pojawił się najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w kraju. Fot. PAP/Artur Reszko
  • Najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce został zamontowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
  • Pozwala on na wykonanie najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych badań 
  • Magnetom Sola jest wyposażony m.in. w oprogramowanie, które wspiera szybkie i właściwe rozpoznanie zmian w badanych tkankach oraz sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii

Najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce jest na Podlasiu

W pracowni rezonansu magnetycznego, który należy do Spółki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zainstalowano właśnie nowoczesne urządzenie Magnetom Sola od firmy Siemens Healthineers.

Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, to najnowocześniejszy rezonans w całym kraju. Tym, co wyróżnia to urządzenie spośród innych, jest wykorzystanie najnowszej generacji technologii BioMatrix, wykorzystanie algorytmów ZOOMit PRO, LiverLab, Native oraz wysoce specjalistycznych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (Deep  Resolve Gain i Deep Resolve Sharp).

Zastosowanie wspomnianych wyżej technologii pozwala na wykonanie najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych badań rezonansem magnetycznym.

Wysoka jakość badań i większe możliwości diagnostyczne

Technologia BioMatrix umożliwia wykonanie badania rezonansem magnetycznym praktycznie u każdego pacjenta.

Urządzenie bowiem dopasowuje parametry skanowania i jego przebieg do różnic anatomicznych i fizjologicznych poszczególnych osób. Eliminuje przy tym wszystkie niepożądane skrajności i patologie.

Innowacyjne aplikacje oraz technologia BioMatrix zapewniają dostęp do badań również pacjentom, którzy byli z nich wykluczeni ze względu na stan zdrowia lub złożoność badania. 

Magnetom Sola wyposażony jest także w oprogramowanie, które wspiera szybkie i właściwe rozpoznanie zmian w badanych tkankach oraz sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii.

W pracowni zainstalowano ponadto specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera lekarzy w procesie oceny uzyskiwanych danych oraz prawidłowej diagnozy. W Białymstoku możliwa jest zaawansowana ocena badań mózgu, serca i innych obszarów anatomicznych.

W USK technicy i lekarze radiolodzy, dzięki nowoczesnemu rezonansowi magnetycznemu, mają pełen dostęp do protokołów badań. Mogą je dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb każdego pacjenta i projektu naukowego.

Pełna oferta diagnostyczna w Białymstoku

Zainstalowany w białostockiej placówce aparat został wyposażony w pełen zestaw tzw. cewek do odbioru sygnału i obrazowania każdej anatomii ciała pacjenta.

Cewka to specjalnie skonstruowany odbiornik (czasem nadajnik i odbiornik) sygnału emitowanego z tkanek po pobudzeniu ich specjalnym impulsem magnetycznym o częstotliwości radiowej.

Ich zadaniem jest zebranie z badanych tkanek jak najwięcej najwyższej jakości sygnałów umożliwiających uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazów.

Rezonans magnetyczny zainstalowany w USK w Białymstoku został wyposażony w komplet takich cewek, co umożliwia wykonywanie badań całego ciała pacjenta.

Narzędzie, w założeniu więc, ma podnieść potencjał medycyny na Podlasiu. W zapowiedziach czytamy, że - dzięki temu urządzeniu - miesięcznie jest możliwe wykonania nawet tysiąca badań. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum