×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mobilne RTG trafiło do Centrum Chorób Płuc. Umożliwia badania przy łóżku pacjenta

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP20 kwietnia 2023 12:00

Mobilny aparat do radiografii (RTG), umożliwiający wykonywanie badania przy łóżku pacjenta, trafił do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Rzeszowie. Aparat został udostępniony z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Mobilne RTG trafiło do Centrum Chorób Płuc. Umożliwia badania przy łóżku pacjenta
Mobilny aparat rentgenowski już w szpitalu. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shuuterstock
  • Przyłóżkowe RTG zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiało wykonanie badania rentgenowskiego chorym, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieć zrobionych zdjęć RTG w pracowni radiologicznej
  • Możliwe jest także przesłanie obrazu do systemu radiologicznego szpitala i udokumentowanie na płycie CD
  • Zostały także zmodernizowane pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

RTG przy łóżku pacjenta

Jak wyjaśnił rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie Andrzej Sroka, mobilne RTG, to urządzenie przeznaczone do wykonywania radiografii przyłóżkowej w sali szpitalnej czy w innym pomieszczeniu, które z łatwością można przemieścić. Sprawdza się np. na oddziałach ratunkowych i salach operacyjnych.

- Badanie RTG najczęściej przeprowadza się w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach. Jednak nie zawsze są warunki, aby przetransportować tam osobę diagnozowaną. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się RTG przyłóżkowe, które najlepiej sprawdza się w badaniach radiologicznych płuc czy śródoperacyjnych  - zauważył dr n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. PCChP.

Dodał, że podczas badania RTG, chory pozostaje w swoim łóżku.

Trwa modernizacja oddziału

Rzecznik szpitala wyjaśnił, że przyłóżkowe RTG zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiało wykonanie badania rentgenowskiego chorym, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieć zrobionych zdjęć RTG w pracowni radiologicznej.

- Działa na podobnej zasadzie jak stacjonarne RTG, czyli wiązka promieni rentgenowskich, przechodząc przez ciało pacjenta, ulega osłabieniu, detektor rejestruje i różnicuje wybrany obszar, a wynik prezentowany jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora - wytłumaczył Sroka.

Dodał, że możliwe jest także przesłanie obrazu do systemu radiologicznego szpitala i udokumentowanie na płycie CD.

Dr Wojciech Kądziołka zauważył, że w PCChP znajduje się już tego typu sprzęt, ale w nowej części szpitala i dzielony jest na kilka oddziałów.

- W tym momencie trwa remont łącznika i przenoszenie urządzenia między budynkami jest niemożliwe. Aparat bardzo ułatwi naszą pracę i sprawi, że warunki leczenia w PCChP będę dużo bardziej komfortowe - zwrócił uwagę dr Kądziołka.

Rzecznik USK przypomniał, że w ramach realizowanego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, szpital dotychczas kupił już m.in.: tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatów w kierunku gruźlicy. Zostały także zmodernizowane pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze