×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 mln złotych na sprzęt dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 28 czerwca 2023 17:15Zaktualizowano: 29 czerwca 2023 06:25

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej otrzymało 18 mln zł dofinansowania na zakup aparatu PET oraz sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuc.

Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 mln złotych na sprzęt dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
Wiceminister Waldemar Kraska wręczył czek przedstawicielom UCK. Fot. MZ/Twitter
  • Ministerstwo Zdrowia przekazało 18 mln złotych na zakup sprzętu UCK w Gdańsku
  • - Mamy nadzieję, że te pieniądze będą doskonale wykorzystane, bo wiemy, że gdański ośrodek działa bardzo prężnie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Wskazano, że koszt aparatu PET wynosi 15 mln zł, pozostałe 3 mln zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca

Dofinansowanie od Ministerstwa Zdrowia dla UCK

- Mamy nadzieję, że te pieniądze będą doskonale wykorzystane, bo wiemy, że gdański ośrodek działa bardzo prężnie. Przekazanie tych 18 mln na pewno znacząco ułatwi i przyśpieszy diagnostykę pacjentów onkologicznych - mówił Kraska.

Wiceminister przypomniał, że symboliczne czeki są przekazywane placówkom w całym kraju na wymianę, ale także na zakup nowego sprzętu.

Dyrektor UCK Jakub Kraszewski podkreślił, że pacjenci potrzebują dobrej diagnostyki. - Bardzo istotnym narzędziem diagnostyki onkologicznej jest PET, dlatego że pokazuje nam rozwój choroby, w związku z tym niezmiernie istotna jest szybka dostępność tego badania - stwierdził.

- W tej chwili tych pacjentów jest bardzo dużo, a zapotrzebowanie jest jeszcze większe, dlatego też planujemy w najbliższej przyszłości zaopatrzyć się w drugi aparat, by zabezpieczyć ciągłość i stabilność obsługi - dodał Kraszewski.

Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK dr Grzegorz Romanowicz stwierdził, że dzięki środkom z ministerstwa szpital będzie mógł wymienić prawie 14-letni aparat PET, który jest na wyposażaniu placówki, na urządzenie nowoczesnej klasy. - To urządzenie będzie przede wszystkim działało szybciej, czyli zwiększamy komfort badanej osoby, bo badanie jest krótsze - mówił.

Podkreślił, że zwiększy to liczbę badań, dostępność i skróci się czas uzyskania diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. - Nowy sprzęt daje możliwość wdrożenia nowych, wcześniej nieużywanych znaczników. Nowoczesne urządzenie to także zmniejszenie zapotrzebowania na preparat, który wykorzystujemy do badania, a to oznacza dla pacjentów i dla personelu mniejsze narażenie na promieniowanie, zwiększamy więc i komfort, i bezpieczeństwo pracy - ocenił Romanowicz.

Koszt aparatu PET wynosi 15 mln zł, pozostałe 3 mln zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca.

Aparat PET to aparat pozytonowej tomografii komputerowej uważany za najdokładniejsze narzędzie radiologiczne w diagnostyce onkologicznej. Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej jest metodą obrazowania, która polega na badaniu emisji promieniowania pozytonów. Powstają one po rozpadzie cząsteczek znakowanych izotopem radioaktywnym. Obraz uzyskuje się za pomocą skanowania przez gamma-kamerę.

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to wieloletni program, którego celem jest zwiększenie liczby osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe. Poprawić ma się również jakość życia pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce. Przyjmuje prawie 130 tys. pacjentów rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum