Minister zdrowia: zarówno środki, jak i sprzęt dotarły do szpitala w Zielonej Górze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2020 14:03

Zarówno środki, jak i sprzęt dotarły już do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze - poinformował w sobotę (7 marca) szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że kolejne środki będą uruchamiane w kolejnych dniach w momencie wejścia w życie specustawy ws. koronawirusa.

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński informował wcześniej, że zasoby szpitala kurczą się, a placówka oczekuje "pilnego wsparcia". Fot. leo2014/pixabay (zdj. ilustracyjne)

Zgodnie z informacjami przekazanymi w piątek po południu na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przebywa trzech pacjentów, w tym jeden ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński informował wcześniej, że zasoby szpitala kurczą się, a placówka oczekuje "pilnego wsparcia".

O przelanie środków szpitalowi oraz doposażenie Szumowski był pytany w sobotę na konferencji prasowej.

- Pieniądze - z tego co wiem - już do województwa lubuskiego dotarły, natomiast oczywiście one będą sukcesywnie uruchamiane w kolejnych dniach, tygodniach. Tak jak mówiłem, zgłoszeń z tych 100 mln zł, które pan premier wyznaczył, województwa zgłosiły na 140 mln zł, w związku z tym - siłą rzeczy - myśmy częściowo ograniczyli przekazanie środków - powiedział.

Jak dodał, była to dopiero pierwsza transza środków. - Kolejne środki przyjdą w momencie uruchomienia specustawy (ws. koronawirusa - PAP) - powiedział.

Minister podkreślił, że w piątek do zielonogórskiego szpitala dotarł też zamówiony sprzęt.

Minister podał, że  w związku z podejrzeniem koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, hospitalizowanych jest w kraju 128 osób, ponad 1300 osób przebywa w kwarantannie domowej i ponad 6 tys. objętych jest nadzorem sanitarnym. - Te dane zmieniają się dość szybko, w górę i w dół. To znaczy, że służby działają - zapewnił Szumowski.

PAP - Sonia Otfinowska, Natalia Kamińska, Klaudia Torchała

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum