Mielec: więcej na i dla rehabilitowanych

Autor: adu/Rynek Zrdowia • • 24 czerwca 2010 09:42

Szpital Powiatowy i PFRON zainwestowali 90 tys. zł w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

Lekarze zgłębiają tajniki działania nowego sprzętu...

Jak podkreślają lekarze oddziału rehabilitacyjnego Elżbieta Myjkowska i Andrzej Król, dodatkowy, nowoczesny sprzęt to rozwój oddziału, nowe możliwości dla pacjentów i personelu.

– Dzięki dofinansowaniu z PFRON-u udało się kupić m.in. stół rehabilitacyjny do indywidualnych ćwiczeń metodami fizjoterapeutycznymi, elektryczny rotor przyłóżkowy (w wersji dla pacjentów leżących), kabinę do ćwiczeń wraz z osprzętem i stołem oraz urządzenie do masażu wibracyjnego – informują.

Hitem na liście zakupów jest platforma stabilometryczna do ćwiczeń równowagi (wartości ok. 67 tys. zł). Może być wykorzystywania m.in. do usprawniania pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane, po udarach, z chorobą Parkinsona.

– Skomputeryzowane urządzenie umożliwia nam diagnostykę zaburzeń równowagi oraz leczenie w oparciu o system sprzężenia zwrotnego. Pacjent wykonując zadania zlecone przez terapeutę obserwuje swoje zachowania w trakcie ćwiczeń - tłumaczy Darian Śpiewak, ordynator oddziału rehabilitacyjnego.

Nowością jest również zasilany elektrycznie przyłóżkowy rotor do ćwiczeń nóg. Dzięki niemu można rehabilitować pacjenta leżącego, także nieprzytomnego, który może ćwiczyć biernie.
Inwestycja ucieszyła m.in. masażystów, którzy mogą już wykorzystywać nowe urządzenie.

– Jest ono wyposażone w silnik, woda w zamkniętym obiegu wprawia w ruch gumowe membrany masujące. To urządzenie małe, poręczne, mobilne, które można ustawić koło każdego łóżka w dowolnej sali – mówi ordynator. Na oddziale jest już także do dyspozycji druga kabina UGUL do ćwiczeń, z pełnym osprzętem.

Jak podkreśla dyrektor szpitala Leszek Kołacz, nowoczesny sprzęt to za mało, by oddział mógł funkcjonować na wysokim poziomie.

– Personel medyczny cały czas się dokształca. Ostatnio w naszej placówce powstał program doskonalenia zawodowego fizjoterapeutów, a na jego realizację udało się zdobyć 35 tys. zł. Pieniądze te przekazało w tym roku Starostwo Powiatowe – zaznacza dyrektor. – Dzięki tym działaniom możemy zaoferować pacjentom skuteczną, bardzo nowoczesną rehabilitację.

[Podpis do zdj.:] Personel Oddziału Rehabilitacyjnego Szpitala Powiatowego w Mielcu przeszedł szkolenie, dzięki któremu będzie mógł wykorzystać nowy sprzęt najefektywniej jak to możliwe (pierwszy od lewej ordynator oddziału Darian Śpiewak).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum