Mielec: mogą zmagać się z osteoporozą

Autor: AD-U, BE/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2010 11:11

W Szpitalu Powiatowym zaczęła funkcjonować pracownia densytometryczna.

Prof. Roman Lorenc (z prawej), bardzo wysoko ocenił nie tylko pracownię densytometryczną utworzoną w mieleckim szpitalu... 

Jej możliwości analizował prof. Roman Lorenc, polski autorytet w dziedzinie leczenia osteoporozy.

– Bardzo wysoko oceniam jej organizację, wyposażenie i umiejscowienie w kompleksie, który stanowią ponadto aparaty rentgenowskie, tomograf i rezonans. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłu na tak złożone, nowoczesne podejście do problemu diagnostyki osteoporozy. Co bardzo istotne, mieszkańcy mają teraz dostęp do precyzyjnego, nieinwazyjnego i najtańszego sposobu oceny masy kostnej...

Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną, której skutki nękają w Polsce już prawie 3 mln osób. Wiele z nich o tym, że ma osteoporozę dowiaduje się dopiero, gdy dojdzie do bolesnego, groźnego złamania. Do tej pory w powiecie mieleckim nie było możliwości nowoczesnego, pełnego diagnozowania osteoporozy.

– Przed powstaniem pracowni bardzo trudno było skutecznie leczyć tę chorobę, zapobiegać złamaniom powstającym na jej tle – tłumaczy lek. med. Konrad Stachowicz, który prowadzi Pracownię Densytometryczną w mieleckim szpitalu. – Stąd właśnie idea stworzenia w Mielcu nowoczesnego, świetnie wyposażonego ośrodka diagnostyki i leczenia osteoporozy, w którym można by wykonywać badanie gęstości kości, czyli densytometrię.

Dr Stachowicz, który może się poszczycić międzynarodowym certyfikatem ISCD w dziedzinie densytometrii klinicznej, jest twórcą programu profilaktyki i leczenia osteoporozy „Aby zdążyć przed złamaniem”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum