Mielec: będą mieli dwie nowe karetki

Autor: Aneta Dyka-Urbańska/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2009 10:23

Mieleckie pogotowie ratunkowe zyska aż dwie nowe karetki. Ministerstwo Zdrowia zapewni 85 proc. kwoty potrzebnej na te zakupy (każda karetka jest warta ok. 370 tys. zł.) Pozostałe pieniądze zagwarantowało mieleckie starostwo.

Projekt został napisany z myślą o wymianie najstarszych karetek w taborze. Skorzysta nie tylko macierzysta stacja: w Mielcu, ale również podstacja w Radomyślu Wielkim, do której trafi jeden z ambulansów. Karetki nie różnią się co prawda wyposażeniem, ale będą spełniać różne funkcje: jedna będzie specjalistyczna, druga podstawowa.

– To już naprawdę bardzo nowoczesne karetki z wygodnymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami. Ponadto przygotujemy je z myślą o wdrożeniu systemu elektronicznego obiegu danych. W karetce znalazłby się specjalny monitor, na którym ekipa wyjazdowa miałaby dokładnie to, co dyspozytorka u siebie. Ratownicy już na miejscu wprowadziliby kolejne informacje, a wszystko to automatycznie zapisywałoby się na serwerze. Oznacza to więc prowadzenie całej dokumentacji na bieżąco. Ekipa po powrocie z akcji ratunkowej tylko drukowałaby dokument. To bardzo oszczędza czas pracowników, tak cenny w pogotowiu – tłumaczy Zbigniew Bober, dyrektor mieleckiego pogotowia.

Zaznacza jednak, że na razie kwestia elektronicznego obiegu dokumentów to tylko plany, choć dość realne. Powstał już projekt, który trafił do MSWiA.

– Rozstrzygnięcia spodziewamy się pod koniec roku, ale już trzeba wziąć pod uwagę możliwość, że będzie ono pozytywne i przygotować do tego nowe ambulanse – dodaje Bober.

Kiedy można się spodziewać nowych karetek? Niebawem do stacji trafi umowa, potem trzeba będzie napisać specyfikację i ogłosić przetarg. Jego wyniki powinny być znane w ciągu około 2 miesięcy. – Oznacza to oczywiście znaczne odświeżenie i unowocześnienie taboru. To z kolei zawsze wpływa na podniesienie komfortu pacjenta, ale również ekipy ratunkowej, która martwi się wyłącznie pracą – docenia dyrektor mieleckiej stacji.

W tej chwili mielecka stacja dysponuje 11 karetkami, w tym 6 stale dyżuruje, 2 pozostają w zapasie, 2 uznaje się za wyeksploatowane, natomiast jedna uległa zimą wypadkowi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum