Mazowsze: w 20 szpitalach będą bezdotykowo mierzyć temperaturę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 15:32

W 20 mazowieckich szpitalach zostaną zainstalowane urządzenia do bezdotykowego mierzenia temperatury. Pierwsze z nich zaczną działać już w tym tygodniu w warszawskim Szpitalu Międzyleskim oraz Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Koszt jednego systemu to blisko 90 tys. zł.

Mazowsze: w 20 szpitalach będą bezdotykowo mierzyć temperaturę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O inicjatywie poinformował zespół prasowy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak podkreślił, urządzenia zakupiono dzięki wsparciu UE, a koszt wszystkich systemów to 1,7 mln zł.

- Stosunkowo proste rozwiązanie pozwoli szybko i precyzyjnie zbadać temperaturę wszystkim osobom wchodzącym do placówki. W przypadku namierzenia osoby z podwyższoną temperaturą, personel będzie mógł podjąć natychmiastowe działania - podkreślił marszałek województwa Adam Struzik.

W komunikacie urzędu marszałkowskiego poinformowano, że przesiewowe badania temperatury przy wykorzystaniu systemu będą robione przed wejściem do placówek medycznych.

- Najważniejszą zaletą zakupionych systemów jest szybkie i bardzo dokładne mierzenie temperatury (+/- 0,3) wielu osobom równocześnie. Badanie jest bezpieczne i efektywne i co ważne - możliwe np. przez maseczki. System wyposażony jest w najnowszy model kamery termowizyjnej. Wbudowany algorytm AI pozwala na badanie osób znajdujących się w odległości do 3 m od kamery. Połączenie z serwerem, wyposażonym w inteligentne algorytmy AI, pozwala właściwie ustalić punkt pomiaru (rozpoznanie twarzy) - czytamy.

Dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego Jarosław Rosłon poinformował, że urządzenie zostanie zamontowane przy głównym wejściu do szpitala i do poradni specjalistycznych "w taki sposób, aby miało w swoim zasięgu absolutnie wszystkich wchodzących". - Do tej pory pomiar ciepłoty pacjentom mierzyliśmy ręcznie, co angażowało wiele osób. Pomagali nam przy tym studenci. To urządzenie pozwoli nam kontrolować sytuację bez angażowania personelu - podkreślił.

Koszt jednego systemu do bezdotykowego mierzenia temperatury to blisko 90 tys. zł. Systemy zostaną zainstalowane m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, Szpitalu Bródnowskim czy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Urządzenia trafią też do placówek w Siedlcach, Płocku i Ostrołęce.

Sonia Otfinowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze