Marszałek chce utworzyć centrum robotyki medycznej we Wrocławiu

Autor: wroclaw.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2015 15:32

We Wrocławiu powstanie centrum robotyki medycznej. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego chce, by przy użyciu najnowocześniejszego na świecie robota da Vinci przeprowadzano operacje.

Marszałek chce utworzyć centrum robotyki medycznej we Wrocławiu
Na zdj. robot da Vinci w WSS we Wrocławiu, Fot. WSS

W Europie jest ponad 500 takich robotów. W Polsce jeden - we Wrocławiu  i to nieużywany. Powód?  NFZ nie finansuje operacji z użyciem da Vinci.  

Oddział miałby powstać na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie od czterech lat stoi da Vinci. Robot pracuje dzięki funduszom na badania naukowe zdobywanym przez dyrekcję szpitala. Wykonał zaledwie 200 operacji.

Operacje z użyciem robota są małoinwazyjne. Pacjent traci mniej krwi niż przy otwartych operacjach, szybciej opuszcza szpital. Znacznie spada ryzyko infekcji i komplikacji pooperacyjnych.

Czytaj też. Dlaczego w innych krajach opłaca się operować robotem da Vinci, a w Polsce nie?

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza umieścić operacji z jego użyciem w koszyku świadczeń. Głównymi argumentami są brak pieniędzy i fakt, że robot jest tylko jeden i finansowanie jednej maszyny we wrocławskim szpitalu byłoby niesprawiedliwe względem innych placówek medycznych.

Więcej: www.wroclaw.gazeta.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum