gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia | 13-08-2019 11:50

Małopolskie: województwo zyska 16 nowoczesnych ambulansów

Ministerstwo Zdrowia sfinansuje zakup szesnastu nowoczesnych ambulansów, które trafią do stacji pogotowia i szpitali w Małopolsce. O tym, gdzie konkretnie trafią zdecyduje wojewoda. Weźmie pod uwagę różne wymogi, m.in. stan taboru oraz obsługiwany obszar.

W całym kraju z pieniędzy rządowych zakupionych ma zostać 200 nowych ambulansów. Szesnaście z nich trafi do Małopolski. Fot. Archiwum

Samorządy będą mogły liczyć na 400 tys. zł dofinansowania. Same będą musiały ogłosić przetargi i zakupić karetki, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom oraz zatroszczyć się o ich wyposażenie w niezbędny sprzęt medyczny. 

Na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów rząd przekaże w sumie 80 mln zł. To konsekwencja decyzji o upaństwowieniu systemu ratownictwa medycznego i przejęciu odpowiedzialności za ratownictwo przez podmioty publiczne. W całym kraju z pieniędzy rządowych zakupionych ma zostać 200 nowych ambulansów. Szesnaście z nich trafi do Małopolski, z czego jeden na pewno do Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Jak informowała Gazetę Krakowską Kazimiera Kunecka, dyrektor tarnowskiej stacji, stacja posiada 21 karetek, z czego 14 to pojazdy starsze, zakupione w latach 2010-2015, które wymagają wymiany. Rocznie każdy z ambulansów pokonuje ok. 150 tysięcy kilometrów - trzyletnia karetka ma na liczniku ok. pół miliona kilometrów i niejednokrotnie kwalifikuje się do wymiany. Samochód, który pogotowie planuje kupić z rządowych pieniędzy, ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i problemy z dojazdem do wielu miejscowości na południe od Tarnowa, ma posiadać napęd na cztery koła. Jego zakup ma być sfinalizowany do grudnia. 

Więcej: gazetakrakowska.pl