Małopolska: system wspomagający ratowników w karetkach zostanie doposażony

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2012 11:48

System komunikacyjno-informatyczny dla pogotowia, kupiony przez władze województwa za około 13,6 mln zł, wymaga doposażenia, ponieważ nie zawsze działa skutecznie. Czy jednak rozwiąże to wszystkie problemy?

Małopolska: system wspomagający ratowników w karetkach zostanie doposażony
- Mamy na ten cel 1,5 mln zł. Co zostanie za te pieniądze kupione? To zależy od zgłaszanych potrzeb. Każdy z partnerów uczestniczący w projekcie ma oddzielną umowę i sam musi określić co jest mu potrzebne, aby system działał sprawniej. Mogą to być np. silniejsze anteny lub innego typu tablety - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W sumie, jak podkreśla Odorczuk, na doposażenie całego systemu wspomagającego małopolskie ratownictwo zabezpieczono 5 mln zł. W ramach tej kwoty zostaną wyposażone w elementy systemu informatyczno-komunikacyjnego wozy strażackie. Dodatkowo także ambulanse mają zostać doposażone w system tele EKG.

- Obecnie jest dobry moment, aby uczestnicy systemu zgłaszali swoje potrzeby. Będziemy je realizować, są na to pieniądze - dodaje Odorczuk.

Problemem utrudniającym sprawne działanie ratownictwa medycznego w Małopolsce jest brak pełnego pokrycia zasięgiem telefonii komórkowej. Według niektórych szacunków, aż 30 proc. województwa to obszar białych plam w zasięgu GSM.

Jak wyjaśnia rzecznik UMWM, nowy system komunikacyjno-informatyczny nie zastąpi wiedzy i doświadczenia załóg karetek, a ma go jedynie wspomagać.

- Zasięg telefonii komórkowej nie ma aż tak dużego znaczenia w działaniu systemu. Wcześniej, po otrzymaniu adresu, ratownicy także musieli sprawdzić i dopytać gdzie muszą dotrzeć. Jeśli jadą z sąsiedniego miasta lub powiatu urządzenia do łączności powinny im to ułatwić. Mają też urządzenia GPS. Jeśli adresu nie widać na mapie, muszą o tym poinformować dyspozytora, który dysponuje lepszymi mapami, opracowanymi na podstawie zdjęć lotniczych, na których są zaznaczone wszystkie adresy w Małopolsce - mówi Piotr Odorczuk.

Jak zaznacza rzecznik, część ratowników podchodzi do systemu komunikacyjno-informatycznego jako do narzędzia, które ma im pomóc w pracy, są jednak i tacy, którzy wymagają, aby było one w pełni uniwersalne i rozwiązywało wszystkie problemy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum