Małopolska: samorząd sfinansuje zakup przenośnego płucoserca

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2015 14:39

300 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na zakup przenośnego płucoserca (ECMO), które trafi do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Małopolska: samorząd sfinansuje zakup przenośnego płucoserca

Sprzęt pozwoli m.in. na ratowanie życia skrajnie wyziębionych osób. To pierwsze tego typu urządzenie w Małopolsce, dzięki któremu lekarze od razu, na miejscu zdarzenia, będą mogli rozpocząć akcję ratunkową, a także w najbliższym SOR podjąć działania medyczne.

- Nie ma nic cenniejszego, niż ludzkie życie, dlatego pieniądze na zakup przenośnego ECMO po prostu musiały się znaleźć - powiedział małopolski wicemarszałek Wojciech Kozak.

300 tys. zł, które zostanie przeznaczone na ten cel z budżetu województwa, w całości pokryje koszt zakupu sprzętu.

Z wnioskiem o sfinansowanie zakupu ECMO zwrócili się do marszałka województwa małopolskiego lekarze Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II i działającego tam Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Do tej pory do ich dyspozycji były dwa stacjonarne urządzenie ECMO. Przenośny sprzęt ECMO to małe urządzenie, które można zabrać na pokład śmigłowca lub karetki. To umożliwi natychmiastową pomoc w sytuacjach, kiedy liczy się każda minuta: np. podczas wypadków masowych, katastrof czy wypadków w górach.

Płucoserce jest używane nie tylko w przypadku hipotermii, ale również gdy nie da się leczyć pacjenta w konwencjonalny sposób. Gdy zachodzi konieczność pozaustrojowego natleniania krwi, np. podczas zatrucia lekami, ciężkiego poparzenia czy ciężkiej postaci grypy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum