Małoinwazyjna operacja przeprowadzona w po raz pierwszy w Polsce. Kolejny sukces placówki

Autor: oprac. JKB • Źródło: kutno.net, Kutnowski Szpital Samorządowy, Rynek Zdrowia07 października 2022 17:00

W Kutnowskim Szpitalu Samorządowym przeprowadzono z sukcesem małoinwazyjną operację. To kolejny sukces placówki. Szpital stał się pierwszym w Polsce, który podjął się takiej operacji - informuje portal kutno.net.

Małoinwazyjna operacja przeprowadzona w po raz pierwszy w Polsce. Kolejny sukces placówki
W kutnowskim szpitalu przeprowadzono nowoczesną operację (zdj. ilustracyjne). Fot. AdobeStock
  • Kutnowski Szpital Samorządowy przeprowadził gastropeksję małoinwazyjną metodą laparoskopową
  • Jak informuje kutno.net, szpital stał się pierwszym w Polsce, który podjął się takiej operacji
  • Operacja trwała około 15 minut i odbyła się bez cięć żołądka oraz bez szwów

Sukces kutnowskiej placówki

Portal kutno.net poinformował o kolejnym sukcesie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. Przeprowadzono tam operację gastropeksji małoinwazyjną metodą laparoskopową. Zabieg został wykonany przez ordynatora kutnowskiej chirurgii prof. Ahmeda El-Mallula. Lokalny portal podkreśla, że to pierwsza taka operacja w polskim szpitalu.

- Operacja trwa normalnie kilka godzin, a w naszym przypadku z użyciem tej metody około 15 minut. Ratuje niemal życie chorym na nowotwory gardła, krtani i przełyku poprzez założenie rurki odżywczej do żołądka – powiedział prof. Ahmed El-Mallul cytowany przez kutno.net.

Nowatorskość zabiegu zaś polegała na użyciu laparoskopu do założenia wspomnianej "rurki". Szpital jako pierwszy w Polsce zastosował sprzęt amerykańskiej firmy "do bezkrwawego zakotwiczenia rurki w żołądku". Wspomniana operacja nie dość, że trwa krótko, to odbywa się także niemal bez powikłań, bez cięć żołądka oraz bez szwów – poinformował szpital na Facebooku.

Inne sukcesy placówki

Dodajmy, że nie jest to jedyny sukces kutnowskiej placówki. W maju tego roku w szpitalu przeprowadzono laparoskopową małoinwazyjną operację usunięcia guza jelita grubego. Operacja ta jest refundowana przez NFZ, a pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów.

Zabieg mógł być przeprowadzony – jak wskazała placówka - "dzięki doświadczeniu profesora i nowoczesnemu sprzętowi, który posiada szpital w Kutnie". W komunikacie wskazano wówczas, że zaledwie dzień po zabiegu operowany pacjent poruszał się samodzielnie i był gotowy do wypisania. Dla bezpieczeństwa pacjenta lekarze podjęli decyzję o chwilowym zatrzymaniu go w szpitalu, aby zyskać pewność, że nie ma komplikacji i pacjent czuje się dobrze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum