PAP, MAK/Rynek Zdrowia | 31-03-2021 15:04

MZ: bezpieczeństwo medyczne wymaga zapewnienia szpitalom tlenu, to nasze zadanie

Szef resortu zdrowia podkreśla, że w tej chwili jednym z priorytetów, jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa w systemie medycznym jest zapewnienie dostaw tlenu.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o konieczności przewiezienia części pacjentów szpitala tymczasowego do innej placówki. Powodem miały być problemy z instalacją tlenową
  • Według wstępnych wyjaśnień doszło  do pewnego zaniedbania w zamawianiu, w płynności dostaw tlenu - mówi Adam Niedzielski o sytuacji w szpitalu tymczasowym w Poznaniu

- Zostały przygotowane banki tlenowe, które na poziomie każdego województwa dają rezerwy przy sytuacji zaburzenia dostaw zaopatrzenia szpitali w sposób ciągły - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej.

Mówiąc o sytuacji, która miała miejsce we wtorek w Wielkopolsce Niedzielski podkreślił, że "według wstępnych wyjaśnień doszło tam do pewnego zaniedbania w zamawianiu, w płynności dostaw tlenu".

- Chcę podkreślić, że ta sprawa została skierowana do prokuratury, żeby dokładnie wyjaśnić zakres odpowiedzialności - dodał Niedzielski.

We wtorek przed południem Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o konieczności przewiezienia części pacjentów szpitala tymczasowego, umiejscowionego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, do innej placówki.

Powodem miały być problemy z instalacją tlenową w lecznicy. Ostatecznie około południa do innych szpitali przewieziono 12 pacjentów.