Lubuskie: nowoczesna gamma kamera SPECT/CT w gorzowskim szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2015 16:59

Nowoczesna pracownia z gamma kamerą SPECT/CT została otwarta w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki niej lekarze mają kolejne narzędzie do dokładnej diagnostyki wielu schorzeń, a to oznacza skuteczniejszą pomoc pacjentom.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka szpitala w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska, w piątek (19 czerwca) nastąpiło oficjalne otwarcie pracowni.

- Badania z wykorzystaniem nowego sprzętu prowadzone są jednak już od końca maja. Z diagnostyki z wykorzystaniem gamma kamery SPECT/CT skorzystało już 44 pacjentów - powiedziała Wiśniewska.

Dodała, że na wyposażeniu nowej pracowni jest także mniejsza, przenośna gamma kamera. Przy jej użyciu pacjentów można poddać badaniu w salach chorych. Dotychczas z jej pomocą wykonano ponad 100 badań.

Zakup urządzeń i przygotowanie dla nich zaplecza kosztowało ok. 3 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłożyło ministerstwo zdrowia.

Gamma kamera SPECT/CT umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu struktury narządów wewnętrznych, tkanek i komórek. Efektem badania SPECT/CT są serie obrazów prezentowane w formie nałożonych warstw, co daje możliwość wielowymiarowej diagnozy.

Tego typu urządzenie diagnostyczne jest wykorzystywane głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii. Badanie trwa ok. 20 minut.

Wykorzystanie system SPECT/CT pozwala precyzyjnie określić miejsce infekcji czy zmian chorobowych. To z kolei pomaga w zastosowaniu odpowiedniej terapii, a przypadku konieczności przeprowadzenia operacji skraca znacznie czas samego zabiegu - wyjaśniła Wiśniewska.

- To jedyne takie urządzenie w zachodniej Polsce. Takiego sprzętu nie mają szpitale we Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze i Szczecinie. Dzięki niemu nasz szpital z powodzeniem może konkurować z ośrodkami klinicznymi - podkreśliła rzecznik. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum