Lubuskie: kolejny nowy śmigłowiec dla LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2010 14:47

Nowoczesny śmigłowiec EC 135 rozpoczął 20 grudnia dyżury w bazie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Zielonej Górze; może on wykonywać loty nocą.

Lubuskie: kolejny nowy śmigłowiec dla LPR

– Dzięki EC 135 będziemy mogli latać na większe odległości i szybciej docierać do pacjentów. Śmigłowiec może także wykonywać operacje nocą – powiedział PAP dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

W 2008 roku LPR podpisało umowę z komendą główną Państwowej Straży Pożarnej, na mocy której w każdym województwie przeprowadzane są szkolenia z zakresu nocnych lotów; odbywać się one muszą we współpracy ze strażakami.

Przez ponad 25 lat LPR używało śmigłowców Mi-2.

– Teraz śmigłowce EC 135 francusko-niemieckiego koncernu posłużą nam przez kolejne lata. Należą do jednych z najnowocześniejszych i są wykorzystywane przez większość służb ratowniczych na świecie – dodał Gałązkowski.

EC 135 ma wyposażenie karetki reanimacyjnej – posiada sprzęt niezbędny do podtrzymywania i ratowania życia. Koszt jednego śmigłowca to 22,3 mln zł. Zakup 23 eurocopterów i symulatora lotu to koszt 495 mln zł z budżetu państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum