Lubuskie: PET już w szpitalu w Gorzowie Wlkp., to jedyne takie urządzenie w województwie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 16:55

Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w środę (4 kwietnia) przyjechał długo oczekiwany PET. - To urządzenie jest nam niezbędne do kompleksowej realizacji procedur i usług onkologicznych. Nie ma go żaden inny szpital w województwie lubuskim - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zanim jednak urządzenie trafiło do gorzowskiej lecznicy niezbędna była przebudowa i adaptacja pomieszczeń w budynku szpitalnej apteki. Fot. Archiwum

Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządu województwa, który przeznaczył 3,2 mln zł na ten cel. 1,7 mln zł dorzuciło miasto. Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł.

Dzięki temu urządzeniu w gorzowskim szpitalu będzie można połączyć dwie metody diagnostyczne: klasyczną tomografię komputerową oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET), która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek. Dzięki PET będzie można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.

PET-CT pozwoli na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. W niektórych typach nowotworów da możliwość oceny skuteczności stosowania leczenia, np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii. Urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów i daje duże lepszy obraz niż zwykłe badanie rentgenowskie.

Zanim jednak urządzenie trafiło do gorzowskiej lecznicy niezbędna była przebudowa i adaptacja pomieszczeń w budynku szpitalnej apteki. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł. Koszt samego urządzenia to 5,7 mln zł.

Urządzenie, które waży ok. 5 ton stanie w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Zajmie powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych. We wstawianiu PET/CT na jego docelowe miejsce pomagał dźwig i 12-metrowe specjalnie wzmacniane rusztowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum