Lublin: w czerwcu uruchomią najnowocześniejszy rezonans w Europie Środkowo-Wschodniej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 09:33

Najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej rezonans magnetyczny zainstalowano już w lubelskim Eco-Tech Complex. Aparat przygotowywany jest do uruchomienia.

Sprzęt będzie wykorzystywany głównie przez pracowników Uniwersytetu Medycznego i UMCS Fot. Archiwum

Eco-Tech Complex to jedna z najważniejszych lubelskich inwestycji w dziedzinie nauki zrealizowana w ostatnich latach. W nowoczesnych laboratoriach będą prowadzone badania m.in. z zakresu medycyny i chemii. Głównym koordynatorem projektu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a partnerami: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska - informuje Gazeta Wyborcza.

"Sercem" tego kompleksu będzie nowoczesny rezonans magnetyczny o mocy siedmiu tesli. Na świecie jest tylko kilka takich urządzeń. Sprzęt będzie wykorzystywany głównie przez pracowników Uniwersytetu Medycznego i UMCS. W badaniach wezmą udział także naukowcy z Warszawy, Krakowa, ale również z Niemiec i Kanady.

Rezonans zostanie uruchomiony w czerwcu. Aparat kosztował ponad 30 mln zł. Budowa całego Eco-Tech Complex pochłonęła ponad 140 mln zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum