Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia | 25-08-2011 09:19

Lublin: pierwszy w Polsce symulator porodowy

Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 W Lublinie (SPSK) została wyposażona w pierwszy w Polsce symulator porodowy.

To jedyne takie urządzenie w Polsce i siódme w Europie. Na całym świecie może się nim pochwalić zaledwie kilkanaście placówek medycznych. Urządzenie za kwotę około 130 tys. zł kupił Uniwersytet Medyczny w Lublinie - informuje Kurier Lubelski.

Jak tłumaczy prof. Anna Kwaśniewska, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży lubelskiego szpitala, symulator porodowy to skomputeryzowany model kobiecego krocza i brzucha, wewnątrz którego znajduje się noworodek. Fantom będzie służył lekarzom oraz studentom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do ćwiczeń odbieranie porodów.

Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK nr 1 w Lublinie została wyposażona również w tzw. koło porodowe. Koszt tego sprzętu to 150 tys. zł.

Dzięki funduszom unijnym, stworzony zostanie też m.in. trakt porodowy i blok operacyjny. W szpitalu pojawi się specjalistyczna aparatura, która ułatwi ratowanie wcześniaków. Koszt tej inwestycji to około 3 mln złotych.

Więcej: www.kurierlubelski.pl