Lublin: SP Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego będzie zamknięty

Autor: DM, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 14:54

Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego w Lublinie (SP ZZO) ma poważne kłopoty finansowe. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że będzie likwidowany, ale nie jest jeszcze przesądzone kiedy.

Ministerstwo Zdrowia już w grudniu zeszłego roku opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Zaopatrzenia Ortopedycznego w Lublinie. Choć likwidacja lubelskiego zakładu jest przesądzona, to - jak informuje nas biuro prasowe resortu zdrowia - prace nad projektem rozporządzenia trwają.

Ma to znaczenie o tyle, że zgodnie z ostatnim projektem rozporządzenia, dostępnym w Rządowym Centrum Legislacji, datowanym na 8 lutego 2012 roku, zaprzestanie świadczeń zdrowotnych przez zakład ma nastąpić po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że likwidacja jest podyktowana trudną sytuacją finansową zakładu, spowodowaną zbyt małą sprzedażą w stosunku do kosztów produkcji. Resort wskazuje, że w związku z bardzo szybkim wzrostem zadłużenia dalsze funkcjonowanie zakładu nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Z informacji podawanych przez MZ wynika, że zobowiązania SP ZOO na dzień 30 września 2011 roku wynosiły około 678 tys. zł.

Z szacunków resortu wynika, że każdy dodatkowy miesiąc działalności zakładu będzie zwiększał zadłużenie o około 40-50 tys. zł. Ministerstwo ocenia koszty związane z likwidacją zakładu, które obciążą Skarb Państwa na kwotę 951,868 tys. zł, przy czym należności krótkoterminowe i środki, którymi dysponował SP ZZO 30 września 2011 roku wynosiły około 117,7 tys. zł.

Budynki SP ZZO są własnością Uniwersytety Medycznego w Lublinie, jednak - jak informuje nas rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak - jeszcze nia ma pomysłu na wykorzystanie majątku po likwidowanej jednostce.

- Obecnie zależy nam na odzyskaniu około 300 tys. zł  - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Matysiak. Jego zdaniem decyzja o dalszych losach SP ZZO będzie w dużej mierze uzależniona od organu założycielskiego tej jednostki, czyli od Ministerstwa Zdrowia.

Krzysztof Przystupa, dyrektor SP ZZO przyznaje w rozmowie z dziennikarzami Kuriera Lubelskiego, że sytuacja placówki jest tragiczna, długi sięgają miliona złotych, brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie, nie mówiąc już o regulowaniu zaległych zobowiązań. Jak informuje Przystupa niedawno rozmawiał z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, który stwierdził, że sprawa likwidacji zakładu jest przesądzona.

Dyrektor SP ZZO zwraca uwagę, że jego placówka wykonuje skomplikowane protezy na miarę i jeśli przestanie istnieć, chorzy z Lubelszczyzny będą musieli jeździć po specjalistyczny sprzęt ortopedyczny do Łodzi czy Poznania. Jednak według MZ ze względu na rozwinięty rynek sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego likwidacja zakładu będzie miała marginalne znaczenie dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum