Lubin: nowe bloki operacyjne wyposażono w elementy z miedzi Cu+

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2017 12:00

Sale operacyjne, w których zastosowano powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, otwarto w piątek (27 stycznia) w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie.

Lubin: nowe bloki operacyjne wyposażono w elementy z miedzi Cu+
Blok operacyjny z miedzią przeciwdrobnoustrojową w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie. Fot. Materiały prasowe

Szpitale na całym świecie coraz częściej wymieniają wybrane powierzchnie dotykowe na wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+. Metoda uzupełnia standardowe procedury szpitalne w zakresie czyszczenia i dezynfekcji, pozwalając na minimalizowanie ryzyka zakażeń takimi mikroorganizmami, jak np. gronkowiec złocisty i beztlenowce C. difficile - czytamy w komunikacie prasowym.

W Polsce placówką medyczną najbardziej kompleksowo wyposażoną w elementy dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, wózki medyczne, poręcze czy łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Dzięki współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi w 2015 r. miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie.

W lubińskim szpitalu przeprowadzono modernizację i adaptację tej części budynku, tzn. przeniesiono na 7 piętro dwie sale operacyjne dotychczas funkcjonujące na 8 piętrze i stworzono Blok Operacyjny składający się w sumie z czterech sal.

Zostały one kompleksowo wyposażone w sprzęt medyczny z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+ (m.in. tablice poborów gazów medycznych, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, panele nadłóżkowe, lampy operacyjne, stoliki zabiegowe oraz wózki medyczne), ale także w klamki i uchwyty z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, miedziane wysięgniki kroplówek czy osprzęt elektryczny (włączniki i gniazdka elektryczne) z Cu+. Powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zastosowano w najbardziej newralgicznych i najczęściej dotykanych miejscach.

- Jesteśmy chyba pierwszą w Polsce placówką, w której na tak dużą skalę zastosowano powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej - mówi Piotr Milczanowski, prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia.

Rozprzestrzenianie się infekcji poprzez często dotykane powierzchnie (zwłaszcza w szpitalach i ośrodkach zdrowia) stanowi dla współczesnej opieki zdrowotnej spore wyzwanie. Miejsca te mogą ulec ponownemu zanieczyszczeniu patogenami już w ciągu kilku minut od czyszczenia.

- Szpitalne sale operacyjne to miejsca, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych. To właśnie tutaj w pierwszym rzędzie warto wdrażać wszelkie rozwiązania, które pomogą ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Jak dowodzą badania, stosowanie elementów wykonanych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w placówkach medycznych zmniejsza ryzyko zakażeń nawet o 58 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum