Łomża: sponsor uruchomił neopuff

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 15:00

Szpital Wojewódzki w Łomży zakupił neopuff - aparat do resuscytacji noworodków, ale dopiero dzięki sponsorowi sprzęt będzie działał.

Neopuff trafił do łomżyńskiej lecznicy w grudniu. Kosztował  3,5 tys. zł. Okazało się jednak, że nie może pracować, gdy brakuje mu kilku elementów, za które trzeba dodatkowo zapłacić 1500 zł. Ich koszt wykraczał poza limit przeznaczony na zakup aparatury.

– Na szczęście znalazł się prywatny sponsor, który wyłożył brakującą sumę. Urządzenie rozpocznie pracę już w przyszłym tygodniu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bożena Florczyk, koordynator oddziału noworodkowego.

Dotychczas resuscytacja wcześniaków była prowadzona za pomocą ręcznie ściskanego, specjalnego worka. Od osoby wykonującej tę czynność wymagało to niezwykłego wyczucia. Neopuff zapewnia bezpieczną resuscytację noworodka w przypadku stosowania przez osoby z różnym doświadczeniem. Posiada regulację oraz możliwość stałego ustawienia szczytowego ciśnienia wdechowego (PIP), oraz precyzyjnego ustawienia ciśnienia końcowo wydechowego (PEEP). Pozwala to na wentylację przy ściśle zalecanych parametrach.

W 2009 r. w łomżyńskim szpitalu przyszły na świat 83 wcześniaki. To 6 proc. wszystkich urodzonych dzieci. Na pododdziale patologii noworodka leczonych było 1509 noworodków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum