Łódzkie: samorząd województwa kupił 30 nowych ambulansów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2020 15:00

Blisko 15 mln zł kosztował województwo łódzkie zakup 30 ambulansów. Pierwsze cztery przyjadą do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi jeszcze w lipcu - zapowiedział w czwartek (9 lipca) marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Łódzkie: samorząd województwa kupił 30 nowych ambulansów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zapewnił, że wszystkie karetki mają trafić do regionu do końca roku.

Każdy z ambulansów będzie wyposażony w monitor-defibrylator, który ma unikatowe funkcje.

- Monitor jest sercem każdej karetki. To on jest początkiem każdej reanimacji. Umożliwia on ratownikom w łatwy sposób obserwować stan pacjenta i dostosować do niego akcję reanimacyjną. Pozwala ją na bieżąco kontrolować, analizować i naprawiać ewentualne błędy - wyjaśnił na spotkaniu z mediami dyrektor do spraw medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (WSRM) w Łodzi Paweł Goździk.

Zwrócił uwagę, że "supermonitor" kontroluje nawet jakość prowadzonych uciśnięć klatki piersiowej w sytuacji zatrzymania krążenia i daje ratownikom ciągły podgląd rzeczywistego rytmu EKG ratowanej osoby. Ma też unikatowe tryby pracy dostosowujące automatycznie parametry działania urządzenia do dzieci i noworodków.

- Po raz pierwszy dysponujemy też urządzeniem, które w zasadzie nie wywołuje uczucia bólu u pacjenta. Zastosowany szerokoimpulsowy prąd stymulacji zapewnia zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe w czasie prowadzenia stymulacji serca - dodał.

Wszystkie dane z monitora mogą być wysyłane do bazy, gdzie całość kontroluje lekarz nadzorujący, który może wydawać natychmiastowe decyzje, jakie działania podejmować. Karetka jest też wyposażona w najnowsze respiratory, fotel z gąsienicami pozwalający łatwo zwozić pacjentów po schodach i inne udogodnienia.

Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podkreślił, że kiedy pojawiło się zagrożenie koronawirusem, natychmiast podjęto decyzję o unowocześnieniu sprzętu medycznego, m.in. ambulansów.

- Województwo Łódzkie zamówiło 30 nowoczesnych karetek pogotowia. (...) Wszystkie mają trafić do naszego województwa do końca roku. To karetki, które mają zabezpieczyć sytuację zagrożenia, gdyby się pojawiła, szczególnie jesienią, bo to ryzyko ciągle jeszcze istnieje. Chcemy być przygotowani na okoliczności, które mogą nastąpić - wyjaśnił marszałek.

Z kolei dyrektor WSRM w Łodzi Krzysztof Janecki uważa, że projekt pozwoli przenieść Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w nową rzeczywistość.

Służby prasowe urzędu marszałkowskiego zwracają uwagę, że ambulanse trafią do WSRM w ramach unijnego projektu "Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi". Jego wartość to prawie 110 mln zł. Do tej pory kupione zostały: środki do ochrony osobistej, m.in. maseczki, kombinezony ochronne, pościel jednorazowa rękawice przyłbice, ubrania jednorazowe w tym buty i spodnie, ubrania operacyjne jednorazowe, kardiomonitory, w tym kardiomonitory z kapnografem, pulsoksymetry, respiratory stacjonarne i transportowe.

Jak przypomina urząd marszałkowski, to nie jedyne działanie mające poprawić stan służby zdrowia w regionie łódzkim. Również w czwartek wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk przekazał do oddziału szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi cztery łóżka porodowe za 200 tys. zł.

- Łóżka umożliwiają poród w każdej pozycji. W praktyce wygląda to tak, że pacjentka mówi nam, w jakiej pozycji chce rodzić, a my się dostosowujemy - powiedziała położna koordynująca z Klinki Perinatologii Szpitala Madurowicza Anna Skotnicka.

Pieniądze na łóżka w całości pochodziły z budżetu województwa łódzkiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum