Łódź: zoperowali żuchwę w technice 3D

Autor: GazetaWyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 13:48

Innowacyjny zabieg z wykorzystaniem trójwymiarowego, indywidualnego modelu szczęki przeprowadzili stomatolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM-Centralny Szpital Weteranów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

19-letnia pacjentka straciła ząb w wieku 6 lat. Ortodonta zostawił przestrzeń na implant, który miał być założony po ukończeniu 18 lat. Gdy pacjentka dorosła okazało się jednak, że w szczęce brakuje fragmentu kości i nie można założyć implantu. Lekarze zdecydowali, że trzeba przeszczepić kość z żuchwy do okolic pod nosem w górnej szczęce.

Po raz pierwszy łódzcy chirurdzy ze szpitala im. WAM wykorzystali do tego zabiegu trójwymiarowy model szczęki wykonany na podstawie badania tomografem komputerowym. Przygotowany do przeszczepu fragment kości przed jego wszczepieniem został dokładnie dopasowany na postawie wykonanego w technice 3D wzoru. Do utworzenia obrazu 3D, a później matrycy, która odwzorowała ubytek lekarze posłużyli się wynikami badania tomograficznego.

Zabieg trwał niecałą godzinę i odbył się bez żadnych komplikacji. Po nim pacjentka wróciła do domu. Technikę trójwymiarowego modelu do przeprowadzania operacji opracowano w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo Technologicznym "Technopark".

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum