Łódź: wybudują drugą w mieście pracownię PET

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2011 13:06

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi przystępuje do budowy pracowni PET (pozytronowej tomografii emisyjnej). Inwestycja będzie kosztować 35 mln zł.

Łódź: wybudują drugą w mieście pracownię PET
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pozytronowa tomografia emisyjna to jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania raka - pozwala na znalezienie najdrobniejszych ognisk choroby nowotworowej.

Szpital na budowę i wyposażenie pracowni dostał unijną dotację. Unia daje połowę z 35 mln zł, resztę urząd marszałkowski. Lada dzień zaczyna się budowa pracowni. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jej urządzenie.

W szpitalu wraz z tomografem powstanie cyklotron, czyli urządzenie do produkcji pierwiastków potrzebnych do badania - informuje Gazeta Wyborcza i wyjaśnia, że większość działających w Polsce PET nie ma go i izotopy do badań sprowadza z zagranicy. Z tym jest problem, bo radioaktywne materiały bardzo szybko się rozkładają. Dlatego często zdarza się, że badania odwołuje się w ostatniej chwili.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi takich problemów nie będzie - cyklotron będzie produkował izotopy do badań przeprowadzanych w lecznicy.

PET będzie zainstalowany już w przyszłym roku. Ale kilka kolejnych miesięcy potrwają testy cyklotronu, dlatego pierwsze badania będą przeprowadzone w 2013 roku.

W Łodzi już działa jeden PET. Na początku roku urządzenie uruchomił ZOZ MSWiA przy ul. Północnej.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum