Łódź: w WAM mają już jak w Japonii

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 14:00

Zakład Patomorfologii i Cytopatologii Klinicznej w Szpitalu im. WAM wzbogacił się o nowoczesny, japoński sprzęt do automatycznego przygotowywania preparatów mikroskopowych.

Nowy aparat to barwiarka automatyczna z zaklejarką szkiełek japońskiej firmy Sakura. Służy do przygotowywania preparatów mikroskopowych. Podobne sprzęty ma kilka szpitali w Polsce, ale ten, który pracuje w łódzkiej lecznicy jest najnowocześniejszy.

Jak zapewnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Krzysztof Zieliński, szef Zakładu Patomorfologii i Cytopatologii Klinicznej  w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej Centralny Szpital Weteranów w Łodzi – sprzęt to lepsza jakość preparatów i standaryzacja badań.

Do tej pory barwienie preparatów oraz przykrywanie ich szkiełkami wykonywane było ręcznie. Aparat zrobi to szybciej, precyzyjniej, a technicy nie będą narażeni na kontakt z chemikaliami.

– Rocznie badamy ponad 20 tysięcy preparatów. Urządzenie w znaczy sposób ułatwi naszą pracę. Jednocześnie nie ma co obawiać się o zwolnienia personelu. Wręcz przeciwnie. Nie ma szkół, które kształciłby techników histopatologów. Ci, pracujący u nas są już po 40. roku życia, a następców nie ma, bo jest to szalenie płytki rynek pracy. Poza tym człowiek jest w procesie przygotowania preparatów niezastąpiony – wyjaśnia prof. Zieliński.

Do zadań techników należy m.in. przygotowanie skrawków tkanek, a tego nie jest w stanie obecnie zrobić żadna maszyna. Dlatego patomorfolog cieszy się, że znakomici fachowcy jacy pracują w jego zakładzie będą mieć do pomocy urządzenie, które poprawi nie tylko jakość, ale i komfort pracy.

– Ręczna obróbka preparatów wiązała się m.in. z zwiększonym ryzykiem pożarowym. Mamy za sobą doświadczenie pożaru, który spowodowany był oparami chemikaliów – mówi szef Zakładu Patomorfologii.

Sprzęt jest wyposażony w system filtrów, dzięki czemu wzrosło bezpieczeństwo pracy. Aparat został zakupiony z środków własnych szpitala, kosztował kilkaset tysięcy złotych.

– Nie ma u nas miesiąca bez wprowadzenia nowoczesnego leczenia czy aparatury. Za tym idzie uznanie dla lecznicy. W maju 2010 r. otrzymaliśmy główną nagrodę w konkursie Lider Nowoczesnych technologii w kategorii „Duże przedsiębiorstwo”, a w czerwcu Certyfikat ISO 9001:2008, będący świadectwem wdrożenia w naszej placówce Systemu Zarządzania Jakością – mówi Anna Tomczak, rzecznik Szpitala.

Pod koniec 2009 r. szpital kliniczny wzbogacił się o nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Lwią część, bo 4 mln zł, na tę inwestycję przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia. Lecznica wydała ponad milion złotych na przygotowanie pracowni oraz wyposażenie dodatkowe rezonansu.

W marcu 2010 r. lecznica uruchomiła pracownię wyposażoną w jedną z najnowocześniejszych w kraju Gamma - Kamerę SPECT/CT, a lekarze z Oddziału Klinicznego Chirurgii Twarzowo-Szczękowej pod kierownictwem prof. Marcina Kozakiewicza przeprowadzili nowatorski zabieg rekonstrukcji oczodołu. Placówka jest też pionierem w województwie łódzkim w zakresie wdrażania e-rejestracji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum