Łódź: w "Korczaku" powstanie pracownia symulatorów laparoskopowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2015 17:08

Ponad pół mln zł z budżetu województwa zostanie w tym roku przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu dla oddziału chirurgii dziecięcej Ośrodka Pediatrycznego im. Korczaka w Łodzi. Jesienią zainstalowana zostanie w nim pierwsza pracownia symulatorów laparoskopowych.

Łódź: w "Korczaku" powstanie pracownia symulatorów laparoskopowych
W ośrodku zostanie zainstalowana pracownia symulatorów laparoskopowych, Fot. archiwum

O przyznaniu dotacji na zakup sprzętu medycznego zdecydowali we wtorek (30 czerwca) radni sejmiku województwa łódzkiego - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa Joanna Blewąska.

Ponad 528 tys. zł dotacji przeznaczonych zostanie na zakup m.in. toru wizyjnego z archiwizacją filmów i zdjęć, zestawu laparoskopowego wraz z narzędziami, uretrotomu, zestawu cystoskopów pediatrycznych, ureterorenoskopu i lasera holmowego.

- Dzięki realizacji inwestycji zostanie doposażony oddział, który będzie realizował innowacyjne zabiegi. Dodatkowo szpital będzie mógł prowadzić negocjacje z NFZ w zakresie zwiększenia kontraktu na realizację świadczeń zdrowotnych - dodała Blewąska.

W Ośrodku Pediatrycznym im. Korczaka od lutego tego roku pracuje zespół doświadczonych chirurgów i urologów, którzy mogą leczyć wady wrodzone i zaburzenia układu moczowo-płciowego. Ośrodek poszukuje nowych, innowacyjnych rozwiązań w realizacji procedur chirurgicznych.

Jesienią - według informacji Urzędu Marszałkowskiego - zainstalowana zostanie pierwsza pracownia symulatorów laparoskopowych, w której będą mogli uczyć się studenci i młodzi lekarze. Szpital chce rozwijać zabiegi laparoskopowe oraz zwiększyć liczbę i rodzaj wykonywanych procedur.

Laparoskopia jest obecnie najczęściej stosowaną metodą operacyjno-diagnostyczną. W odróżnieniu od klasycznego zabiegu chirurgicznego, w laparoskopii przeprowadza się badanie lub operację poprzez niewielkie nacięcia. W dużo mniejszym stopniu obciąża ona pacjenta: krócej leży on w szpitalu, a po jej wykonaniu, szybciej powraca do zdrowia. Mniejsze jest również ryzyko powikłań, co ma istotne znaczenie przy diagnozowaniu i leczeniu najmłodszych pacjentów.

W tym roku planowane jest również przeprowadzenie operacji dróg moczowych za pomocą pierwszego polskiego robota RobinHeart, nad którym pracuje Fundacja Wspierania Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, w ścisłej współpracy z lekarzami "Korczaka".

W 2004 r. "Korczak" został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi. Kilka lat temu z obawy przed katastrofą budowlaną zamknięto część jego pawilonów; po dwuletniej rewitalizacji, która kosztowała ponad 26 mln zł został otwarty w ub. roku.

W Ośrodku Pediatrycznym funkcjonują m.in. oddziały chirurgii dziecięcej i otolaryngologii z blokiem operacyjnym, alergologii i interny dziecięcej oraz 11 specjalistycznych poradni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum