Łódź: urządzenie do pomiaru DNA w prezencie dla "Matki Polki"

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 15:49

W poniedziałek (28 kwietnia) w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi odbyło się uroczyste przekazanie urządzenia do pomiaru ilości i jakości DNA. NanoDrop, zakupiony przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Świata", wesprze pracę Zakładu i Poradni Genetyki.

Techniki i metody analizy DNA wykorzystywane są w diagnostyce wielu chorób, w planowaniu i monitorowaniu leczenia, a także w badaniach przesiewowych dużych populacji pod kątem ryzyka wystąpienia lub wczesnego rozpoznania chorób dziedzicznych i nabytych. Wysokiej klasy spektrofotometry umożliwiają uzyskanie próbek DNA najwyższej jakości. Sprzęt będzie służyć pacjentom z wadami rozwojowymi i chorobami uwarunkowanymi genetycznie z całej Polski.

- W wielu przypadkach pobrane próbki wysyłane są do innych ośrodków, także zagranicznych. Dar przekazany Zakładowi przez "Przyjaciół Świata"" zapewni odpowiednią kontrolę jakości wysyłanego DNA, co przyspieszy diagnostykę, a także obniży jej koszty - wyjaśnia Kierownik Zakładu Genetyki w Centrum Zdrowia Matki Polki - prof. Lucjusz Jakubowski.

To nie pierwsza pomoc, jaką Stowarzyszenie zaoferowało szpitalowi: w ub.r. wsparło Klinikę Kardiologii Instytutu poprzez zakup stanowisk do pielęgnacji noworodków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum